top of page

ממ"יתון סוכות

08.10.2020

Untitled-1.png

דבר הגרעין

אח, הממיתון… חיכינו וחיכינו, חיכיתם וציפיתם, והנה הוא כאן- ובאופן מקוון! החודש האחרון היה מאוד עמוס בפעילויות, בקטע טוב כמובן. הממיתון בא לרכז מחשבות וחומרים שהצוות הנהדר של הממיתון (אותו כמובן שתכירו בהמשך הדרך) מבטאים על ידי כתיבה. כפי שרובכם יודעים, הממיתון שלנו עבר דרך קשה, עמוסה ומפרכת כדי להגיע למקומו הנוכחי; הוא היה מודפס ונשלח פעם בחודש, הוא הפסיק, חזר, הפסיק שוב, חזר, כשל, ועכשיו הוא חזר ובגדול, בצורה שיכולה להגיע לכולם בלחיצת כפתור!

הממיתון השבוע הוא בסימן חג הסוכות החולף, אחד משלושת הרגלים- בהם היו עולים לבית המקדש בירושלים. חג הסוכות הוא אחד החגים הכי חשובים ביהדות, כמו שהמחוז הוא חלק חשוב ומרכזי בחיים של כולנו. ההנהגה שלנו קמה על הרגליים בשנה שעברה, ועכשיו, אחרי שהבוגרים שלנו סיימו את החלק שלהם במחוז והעבירו את השרביט אלינו, הגרעין החדש (והזמני)- זוהי המחויבות שלנו גם להעמיד את הממיתון על הרגליים, וחוץ מזה- לספק לכם פעילויות ופרוייקטים בזמן ההסגר. אנחנו מאחלות לכם חג סוכות שמח, ושנה מוצלחת ומלאה בפעילות חברתית. אוהבות ואוהבים- צוות הגרעין; נופר, אוריין, שגיא, רוני, שחר, רעי, כליל, תומר ומאי :)

17973871-[Converted].png

?הידעת

לחג הסוכות ביהדות יש שלל סגולות. כך למשל, תלמידיו של האר"י הקדוש, גורי האר"י, כתבו שמי ששמח וטוב לב במשך חג הסוכות – יראה שנה מבורכת ויפה, מה שמלבד הסגולה שבו, מדובר גם במצווה חשובה, להיות בשמחה בחג. בנוסף, חז"ל כותבים שהישיבה בסוכה מסוגלת לאריכות ימים, וזו גם סגולה להיפקד בילדים, למי שלא מצליחה להרות. כמו כן, הסוכה היא סגולה לרפואה וגם סגולה לחכמה.

חג סוכות- השער לפמיניזם ? //  מאי גליקסברג

בישעיהו פרק א', פסוק ח' נאמר "וְנוֹתְרָה בַת-צִיּוֹן כְּסֻכָּה בְכָרֶם; כִּמְלוּנָה בְמִקְשָׁה, כְּעִיר נְצוּרָה". הרב ישעיה מטראני מסביר- "ונותרה בת ציון כסוכה בכרם - שממה ועזובה כסוכה בכרם. וכעיר נצורה - יש לומר: כסוכה שעושין שומרי העיר ללון שם בקישואין ובפירות , כמו "נוצר תאנה יאכל פריה" (מש' כז , יח). ויש לומר: נצורה - שהיא נצורה מן החיילות , ועושין החיילות סוכות שיחנו שם עד שיכבשו העיר , ואחרי כן יניחום. וזה מתנבא שילכו בגלות." 

"נוצר תאנה יאכל פריה"- הנוצר (משגיח ומטפח) בסבלנות ובהתמדה את עץ התאנה, ראוי  לאכול את פריה;   כך גם, השומר בסבלנות בהתמדה על אדוניו, ראוי להתכבד ולהתמנות למחליפו. בתרגום חופשי- הסוכה היא מטאפורה לגלות- למקום שהוא באמצע הדרך, ל"עוד לא הגענו" לארץ המובטחת, למקום אליו אנחנו משתוקקים להגיע, למקום שבזכות הציפיה שלנו להגיע אליו הוא ראוי שנהיה בו אחרי הדרך הארוכה. מכאן מסבירים לנו למה מצווה להישאר בסוכה במשך כל החג, למרות שהמצווה כתובה בויקרא כג מב- "בַּסֻּכֹּת תֵּשְׁבוּ שִׁבְעַת יָמִים כָּל הָאֶזְרָח בְּיִשְׂרָאֵל יֵשְׁבוּ בַּסֻּכֹּת."  סבבה, סוכה, חג, מה הקשר לפמיניזם?

אה, זה החלק המעניין. בעודי קוראת על חג הסוכות, אחד החגים הכי "underrated" בחברה הישראלית לפי דעתי- נתקלתי בשאלה. מנהג החג לשבת בסוכה בעצם מגיע אלינו מהציטוט הנ"ל מישעיהו א'- "וְנוֹתְרָה בַת-צִיּוֹן כְּסֻכָּה בְכָרֶם; כִּמְלוּנָה בְמִקְשָׁה, כְּעִיר נְצוּרָה". אוקיי- סוכה, עיר נצורה המחכה שיכבשו (או ישחררו) אותה, מן הסתם מדברים כאן על ירושלים, אבל למה בת ציון? אם כבר ציון (מילה שנאמרת בלשון זכר)- למה דווקא בת? 

הרב אורי שרקי אומר:

" "בת ציון"

כנסת ישראל שמתוארת כאישיות. יש אצל הנביאים מעין דימויים אנושיים למציאויות רוחניות. דוגמא נוספת: "הֵן בַּעֲו‍ֹנֹתֵיכֶם נִמְכַּרְתֶּם וּבְפִשְׁעֵיכֶם שֻׁלְּחָה אִמְּכֶם" (ישעיהו נ', א').

המילה "בת" היא מלשון נספח. כמו "בנות ירושלים" - ירושלים ובנותיה: מבשרת ציון, מעלה אדומים וכו'. כנסת ישראל היא הבת של ציון. ציון - זוהי אידיאה א-לוהית עליונה, האידיאה הלאומית. בהופעתה המציאותית יש בת ציון. בפשט של הכתובים יש הרבה פעמים התאמה מופלאה לתורת הקבלה. המקובלים מדברים במושגים של האנשה של רעיונות של הופעות א-לוהיות וכדומה, ואז יש טענה של מבקרי הקבלה שהם הכניסו גורם זר לתוך היהדות. אנחנו רואים שהנביאים השתמשו בשפה הזאת.

"בת" זה גם מלשון "מידה". בת ציון - מידת המלכות. יש מידה שנקראת "בת" והיא כעשרים ליטר. כמו בישעיהו (ה'-י'): "כִּי עֲשֶׂרֶת צִמְדֵּי כֶרֶם יַעֲשׂוּ בַּת אֶחָת". "בת אחת" - בכלי אחד. "בת" - יכולת ההכלה. יש רעיון עליון "ציון" ויש לו הכלה במציאות "בת ציון". " (מתוך שיעוריו וכתביו של הרב אורי עמוס שרקי)

מכאן אני מסיקה- בת ציון- מקום קדוש, ולפי הרב אורי שרקי- גם רק "בת" זה קדוש. אבל האם זה פמיניזם? חברות וחברים- התשובה היא לא. פמיניזם- התנועה הפמיניסטית התחילה כדי להביא לשוויון זכויות, לשוויון הזדמנויות. האם "קדושה" מביאה לשוויון? שוב- יש כאן דיסוננס מאוד ברור; למרות שהדת מאוד ברורה במה מותר ומה אסור לנשים לעשות (זאת אומרת לא לעשות), האם היא שמה את הנשים במקום ששווה לקדושה? האם יש דרגות לקדושה? ואם אין- האם בעצם הדת מביאה פה השתוות של המין הנשי לאלוהים? או אולי זה רק תירוץ כדי לחנך נשים צעירות שהן לא יכולות לקרוא בתורה כי הן קדושות מדי ומקומן במטבח- עם האוכל, שגם הוא קדוש; הרי היו נותנים אוכל כקורבן לאלוהים. 

אני חוזרת לשאלה שלי- האם סוכות הוא שער לפמיניזם? אוכל לומר על זה שלדעתי- ממש לא. מהמקרא לא נהפוך להיות חברה מכילה ופמיניסטית שדוגלת בשוויון הזדמנויות. אז אולי סוכות הוא לא שער לפמיניזם- אבל הוא בהחלט שער ללמידה ושיפור מצד כולנו, בכל מני נושאים. אני מאחלת לנו חג סוכות שמח, ושנמשיך ללמוד, להרחיב ולהשתפר בתור חברה, ואולי בסוכות הבא נזכה להיות חברה שוויונית ומתוקנת.

חג שמח, מאיצ'וק.

2.png

הכר את המש

שם: אוראל בר-נתן 

בית ספר: עירוני ד' מודיעין

אני….שישיסטית

בזמני הפנוי אני אוהב/ת לעשות?... לישון, לטייל.

הכינוי שלי הוא…. אוראלי, תינוק.

אני הכי אוהב/ת במש"צים… את האנשים, את האווירה, ואת זה שבסוף כולם חברים של כולם ולא שופטים אותך לפי איך שאתה נראה- ותכל'ס כולנו משפחה אחת גדולה.

 הקורסים שעשיתי כוללים… בסיסי, מ"מ.

הכי הייתי רוצה להשלים את קורס… הישרדות!

אם אני לא זמין/ה בוואטסאפ אני כנראה…. ישנה.

 המודל לחיקוי שלך במש"צים הוא/היא... (כי...) המודל לחיקוי שלי היא רוני צוקרון, היא לימדה אותי כל כך הרבה גם על הדרכות ואיך להעביר הדרכה וגם על עצמי.

המוטו שלי בחיים הוא- "תחשוב טוב, היה טוב"

האינסטגרם שלי- orelb_123

%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%941_edited.j

אושפיזין בתקופת הסגר (ראיון) // עידו טיאר

כולנו יודעים- אנחנו נמצאים בסגר ובזמן חג הסוכות- בו יש את המצווה שלפחות מבחינתי היא הכי

חשובה מבין מצוות החג- הכנסת האורחים.  מצוות "האושפיזין" שכמו שכולנו יודעים הקורונה צחקה לה בפנים והשאירה אותנו בסגר, ומנעה בעצם את היכולת שלנו להפגש עם הקרובים שלנו, מה שגורם לכך שמאוד קשה לקיים את מצוות האושפיזין. יצאתי לבדוק (בטלפון כמובן) איך מש"צ מן השורה מסתדר עם מדיניות הסגר ועצם זה שהוא לא יכול לראות את המשפחה שלו בגלל הקורונה.

בואו נעבור לריאיון עם אביב אלוש…

אז אביב איך אתה מתמודד עם הסגר?

-האמת, אני מנסה כמה שאפשר להדחיק את זה שאני לא רואה את המשפחה שלי ואת סבא שלי.

ואיך בילית את ערב החג עם המשפחה?

 -עשינו ארוחה רגילה, דיברנו בזום עם סבא וסבתא ובירכנו איתם את כל הברכות, קידשנו ביחד והיה ממש ממש כיף.

 אז לסיכום איך היה לך בסוכות הזה?

 -חבל לי שלא היינו כל המשפחה ביחד, אבל בסך הכל היה מאוד כיף וכמו כל סוכות רגיל ישבנו בגינה ושמענו מוזיקה ברמקולים.

 לסיכום - כמו שחלקכם הבנתם, קורונה זה לא כיף במיוחד. כחלק מהמדינה שלנו גם אני מבקש מכם לשמור על הנהלים כדי שנוכל לסיים עם זה כמה שיותר מהר וכדי שנוכל להיות עם הקרובים שלנו במהירות האפשרית. חג סוכות שמח! 

Untitled-1.png

מש"צים משתפים- מהו חג סוכות בשבילך?

תבל כהן, שביעיסטית מאורט דקל וילנאי במעלה אדומים מספרת-

"סוכות עבורי הוא חג בו אני עושה את מה שאני אוהבת: להכניס אורחים הביתה. זה חג נחמד שבו יושבים עם המשפחה תחת כיפת השמים."

ניקולס אומניץ, שישיסט בתיכון חדרה (מחוז חיפה) מספר-

"סוכות בשבילי הוא טיפה שונה מהאחרים. זה בין החגים היחידים שיוצא לי להיות עם המשפחה. בדרך כלל אנו בונים סוכה ונמצאים בה במהלך הימים הבאים, אני בדרך כלל מביא חברים לשם ואנחנו פשוט יושבים שם ומדברים. אני אישית לא כל כך יושב עם המשפחה אבל כן זה בין החגים היותר נחמדים שיצא לי לחוות."

שהם אליאור, שביעיסטית מהליד"ה מספרת-

"סוכות בשבילי זה חג משפחתי, שיש בו אווירה כזו של משפחתיות, ואהבה, והרגשה של ביחד. מה שהתפספס טיפה השנה.. זה גם חג כזה שמרגיש שונה מהשאר כי הוא ארוך ומיוחד ומגיע עם פתיחת השנה."

17973871-[Converted].png

חידת השבוע

למה חוגגים את חג הסוכות בסתיו כשיורד גשם ולא באביב כשאין גשם?

342471-PA9R3U-906.jpg

-4 באוקטובר 1957 – ספוטניק 1 הלוויין הראשון בחלל, משוגר על ידי ברית המועצות כחלק מתוכנית החלל הסובייטית

-5באוקטובר 1962 – הקרנת הבכורה ד"ר נו, הראשון הראשון בסרטי ג'יימס בונד, בכיכובו של שון קונרי, נערכת בלונדון (וגם הקרקס המעופף של מונטי פייטון משודר לראשונה, ולדעתי זה עוד יותר מרגש -מאי)

-6 באוקטובר 1973 – מצרים וסוריה תוקפות את מדינת ישראל בצהרי יום הכיפורים ומתחילות את מלחמת יום הכיפורים

-7 באוקטובר 2001 – הפלישה האמריקאית לאפגניסטן מתחילה, לאחר ששלטון הטליבאן דחה אולטימטום אמריקאי להסגיר את אנשי אל-קאעידה

-8 באוקטובר 1991 – הפרלמנט הקרואטי מנתק את קשריו האחרונים מיוגוסלביה

-9 באוקטובר 1914 – מלחמת העולם הראשונה – המצור על אנטוורפן הסתיים בנפילת העיר בידי הגרמנים

-10 באוקטובר 1780 – ההוריקן הגדול של 1780, פוגע באיים הקריבים וגורם למותם של כ-22,000 אנשים

השבוע בהיסטוריה

התחממות גלובלית//רוני גלרי

בעיה מתגברת על בסיס יום יומי בעולמנו הוא עניין ההתחממות הגלובלית. יש אנשים שבוחרים לא ״להאמין״ בזה או לא להתייחס לזה ואני כאן, כמו כל הכתבות האחרות, כדי לנסות לשכנע את מי שעדיין לא הצטרף לרפורמה להצטרף. מה זה בכלל התחממות גלובלית? ולמה זה משפיע עלינו כל כך? התחממות גלובלית היא עליית הטמפרטורה של כדור הארץ. היא נובעת מפליטת גזים רעילים לסביבה(גזי חממה) ויש מדענים שחושבים שגם התקדמות כדור הארץ עוזרת עם כך.  התחממות גלובלית משנה את כל פני כדור הארץ, אפילו אם הסביבה רק מתחממת במעלה! כשכדור הארץ עולה מעלה, הקרחונים באנטרטיקה מתחילים להינמס וזה מתחיל את רצף הבעיות. הקרחונים נמסים, ודובי הקוטב יתחילו לאבד את בתיהם. לאט לאט הימים יתחילו להימלא ולהציף ערים ליד מישור החוף. לא רק שזה פוגע בכלכלה של הערים הממוקמות על מישור החוף, זה גם מסכן את כל הצמחייה ובעלי חיים כלומר חקלאות באזור. אם ההצפות ממשיכות ככה, כבר בקושי תהיה יבשה לחיות עליה ולכן הכחדת המין האנושי וכל מין יבשתי. כמובן שזה לוקח שנים על גבי שנים כדי שמצב כזה יגיע לרמה כל כך גבוהה של כאוס, אבל זה כיוון אחד שיכול בעתיד להתקיים. גם לא עוזר שבני אדם זורקים את זבלם בכל מקום אפשרי, בלי להתחשב שזה בסופו של דבר יגיע לים ויפגע בכל דבר חי.

איך פליטת גזים משפיעה לרעה על ההתחממות הגלובלית הגוברת? פליטת פחמן דו-חמצני הוא בעיקר גורם להתחממות הגלובלית. כשפולטים גז, הוא נשאר באוויר מאות שנים ולכן פטירתו היא קריטית להצלת כדור הארץ. לכן, כל ארגוני שמירת הטבע מעודדים השתלת עצים, כדי שהעץ יקלוט את הפחמן הדו-חמצני ויפלוט אוויר לנשימה במקום. מה שבעצם קורה, זה שהאדמה קולטת את הקרינה מהשמש, סופגת אותה, ולבסוף פולטת את שאר החום. פליטה זו נשארת באטמוספרה יחד עם כל הגזים הרעילים וכתוצאה מכך, מחממת את פני כדור הארץ. 

מדענים ניסו ועדיין מנסים לחשוב על דרכים למנוע את הגברת קצב ההתחממות הגלובלית. כמה פתרונות שחשבו עליהם הם: לצבוע את גגות הערים והכבישים כדי שקרני השמש יקלטו פחות, פיזור ברזל בימים כדי שהאצות יתרבו מהר יותר בכמויות גדולות יותר כדי לקלוט את הפחמן הדו-חמצני באוויר, או לכסות את אדמי המדבר בחומר שקוראים לו פוליאתנול-אלומיניום במטרת החזרת הקרינה לפני שהיא נספגת בקרקע. 

כל פתרונות אלה בוודאי יכולים להישמע מוגזמים, אבל כך המצב שהגענו אליו. דברים קטנים שנעשה כקבוצה לא יחזירו את העולם לאיך שהוא היה לפני כן וזה מעיד על חומרת המצב. אולי לדברים קטנים בקהילה לא יהיו השפעה רבה, אבל אם כל אחד משנה את דרכו בה הוא חי אנו נוכל להציל את עולמנו היפה. אפשר להחליף מכונית באופניים או אפילו רכב היברידי, לזרוק את זבלנו במקומות המיועדים לכך, להחליף פלסטיק במתכת או כל סוג חומר רב פעמי, וכו.

השבוע, כשדפדפתי באינסטגרם שלי נדהמתי לראות שבטיימס סקוור, ניו יורק, איפה שאמור להיות השעה של היום, יש שעון עם כמות הזמן שיש לנו לשרוד על כדור הארץ. גן גולן ואנדרו בויד יצרו שעון, הקליימט קלוק (The Climate Clock), כרגע ב-7 שנים, 100 ימים, 12 שעות, 24 דקות, ו-30 שניות עד הדדליין. זה מידע עצוב מאוד, ולכן צריך להתחולל שינוי. אם לא יהיה שינוי מטורף בקרוב, כבר לא יהיו בני אדם על פני האדמה ואני בטוחה שלא מרצון אף אחד שזה יקרה.

2.png

נצלו את החג ואת הזמן הפנוי הזה כדי לעשות דברים יעילים לעצמך ולא רק לאנשים אחרים.

טיפ שבועי

המדריך להערכה עצמית//לילך בן- אהרון

בשנים האחרונות התחלי להרגיש פחות טוב עם עצמי. כמו בני נוער רבים בגילי הרגשתי רגשי נחיתות ונעצבתי לעיתים קרובות. אף פעם לא הבנתי מה הבעיה בי הרי יש לי הכל. יום הגעתי לתשובה: "אני לא אוהבת את עצמי". החלטתי לקום ולהתמודד, איני יכולה לשנוא את האדם איתו אני צריכה לחיות לכל חיי אחרי הכל.

הכנתי מדריך קטן אשר אימצתי במהלך חיי: "המדריך להערכה עצמית"

1. אתם האויב הגדול ביותר של עצמכם

"אניח" בפניכם את המושג "אור חוזר". אור חוזר מסמל את תגובתו של העולם אל מה שאנו משדרים אליו, אור שלילי= תגובה שלילית. הכוח הוא בידיים שלנו בלבד, אף אחד אחר לא יכול לעזור לנו. הבחירה שלנו היא האם לשדר חיוביות או שליליות, כל השאר כבר יבוא מעצמו.

2. חפשו נקודות טובות בעצמכם

אמצו לכם פנקס קטן ובנו לכם הרגל לפיו בכל יום אתם כותבים מספר נקודות טובות שראיתם בעצמם היום. אתם מוכשרים, אנשים לא תמיד יעריכו אתכם ולכן חשוב שתעריכו את עצמכם.

3. תמצאו לכם תחביב 

הדבר שהכי עזר לי להעריך את עצמי היה לשחק במחשב, מצאתי נקודות רבות שטובות בי. תמצאו לכם תחביב, תחביב שלא ישתלט על חייכם אלא יאזן אותם, תחביב שינקה לכם את הראש.

4. עשו ספורט

עם האנרגיות עוזבות גם המחשבות הכבדות. צאו, תהנו, תחוו, תשתפרו, נקו את הראש ומצאו את נקודות החוזק שלכם.

5. נסו דברים חדשים

שינויים הינם הדברים הכי טובים שיוכלו להופיע בפתח הדלת, קבלו אותם באהבה. סדרו את חדרכם מחדש, שנו את הופעתכם, הוסיפו למלתחה שלכם, נסו מאכלים חדשים וחפשו את מקומכם.

6. אתם מועילים!

הדבר שהטריד אותי הכי הרבה במהלך השנים האחרונות הייתה ההרגשה שאני חסרת תועלת. תהיתי לעצמי יותר מפעם אחת, מה היה קורה בעולם בלעדיי?, היו מבחינים בחסרוני?. היום אני יודעת את התשובה בצורה ברורה: כן. אנחנו חלק מפאזל גדול, לא תמיד נבלוט בקיומנו אך כן נבלוט בחסרוננו. 

7. שתפו

אנו מוקפים בשכבה עוטפת של אנשים שרוצים בטובתנו. שתפו אחרים, פרקו את שעל ליבכם, תנו אמון בקרוביכם ונקו את שעל ליבכם. אתם תקבלו עצות ממקור אמין וראשוני, כלים לחיים.

8. הזמן יעשה את שלו

החיים חזקים יותר מהכל, הם חולפים לפני שבכלל שמנו לב. נקו את ראשכם מדאגות מיותרות, תחיו את הרגע, הכל כבר יסתדר מעצמו. חפשו את הנקודות היפות בחיים ולא את הנקודות הרעות בעצמכם. ברגע שלא תבחינו בהן, הן יעלמו.

כל אחד מאיתנו הוא ייחודי, כל אחד מתמודד עם קשיים בצורה שונה, לכל אחד תחביבים שונים, לכל אחד טעם שונה ולכל אחד "זמן החלמה משלו". זה יקרה אולי בעוד שנה, אולי בעוד שבוע ואולי בעוד עשור אבל זה יקרה, אתם תאהבו את עצמכם ותראו את הטוב.

17973871-[Converted].png

צוות הממיתון ממליץ | מה אפשר לעשות בחופש… בהסגר? // רוני גלרי

סוף סוף יש חופש אבל אי אפשר לצאת למקומות בילוי, אי אפשר לטייל, ואי אפשר להיפגש עם חברים. מה אפשר לעשות כדי לממש את חופשת סוכות שיהיה גם כיף וגם יעיל?

דבר ראשון, אפשר להיכנס לכושר, אפילו בבית! בזמן בית הספר, כל כך עמוס שלפעמים שוכחים לטפל בעצמנו ולמה לא לתקן זאת בחופשה? אפשר לצאת לריצה בשכונה, להישאר בחדר ולהתאמן עם סרטוני אימון ביוטיוב, אפשר לרקוד בפארקים וכו. 

אם להתאמן זה פחות הקטע שלכם, תנסו לאפות ולבשל! אפשר ללמוד מתוכניות בישול, סרטוני בישול, ספרי בישול, או מתכונות ברשת. מתחילים עם מתכונים פשוטים ולאט לאט רמתכם תשתפר. בני הבית בטוח יהנו מכל המאכלים החדשים שיש להם לטעום!

הדבר הכי חשוב לעשות זה להתרכז בעצמך ולוודא שאת/ה בסדר מבחינה נפשית. לקחת זמן ולפנק את עצמך זה צורך חיוני לכל בן אדם. 

הסביבה בסוכות // סביון נחמן

האסוציאציות הראשונות בסימן סוכות הן ארוחות בסוכה, שרשראות נייר וקישוטי סוכות עם כל היופי והחן שבדבר חשוב לזכור שהשלכות הקישוטים הללו על העולם אחרי סוכות לא נוצצות כמו פירות הצולפן התלויים בפינות הסוכה. לרוב, קישוטי הסוכה נזרקים, מגיעים למזבלה והופכים לחלק מבעיה זיהומית שיוצרת מחלחול של מיצי זבל אל מי התהום. במקרה הטוב שומרים את הקישוטים כדי להימנע משגיאות כלים בסוכה או מהצורך לשטוף אותם במיוחד אם מגיעים אורחים. ובניגוד לחלק מהקישוטים את הכלים גם אי אפשר למחזר. כמובן שהקישוטים הם חלק גדול מהאווירה ונוחיות היא עניין חשוב אבל חייבת להיות דרך סביבתית יותר להתנהל במהלך החג. אם כל אחד יכין שרשרת מדפי טיוטה וישטוף כלים למרות הטרחה, נוכל לחסוך למדינה שלנו המון סבל ולהבטיח לדור הבא חיים מזהירים וירוקים יותר מאלה שיש לנו היום.

2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

רוצים לקבל את הממ"יתון למייל ? הירשמו!

תודה שנרשמתם!

bottom of page