top of page

ממ"יתון

 

22.10.2020

Untitled-1.png

למה כדאי לכם להתחסן// רוני גלרי

 

חורף 2020 עומד בפתח והוא עומד להיות אחד החורפים הכי מאתגרים בארץ ובעולם כולו. הסיבה היא כמובן מגפת הקורונה שמכה בעולם כבר כמעט שנה. למעשה, בחצי השני של כדור הארץ החורף כבר החל ואף עומד להסתיים. לפי מה שראינו עד כה במדינות כמו אוסטרליה וניו זילנד שנמצאות בחצי השני של כדור הארץ, היתה עלייה דרמטית בביקוש לחיסונים נגד שפעת. 

אחת הסיבות המרכזיות לעלייה במספר המתחסנים נגד שפעת היא העובדה שהתסמינים של שפעת ושל קורונה דומים ולכן אנשים רוצים להיות בטוחים שלפחות לא יחלו בשפעת בחורף הזה. המתחסנים יוצאים מנקודת הנחה שאחרי שהתחסנו נגד שפעת, אם יופיעו להם תסמינים של חולשה, קושי בנשימה, חום, כאבי גרון וחוסר תאבון אז זה בטח קורונה ולא שפעת. ההנחה הזו באמת ריאלית והגיונית כי בדרך כלל מי שמתחסן נגד שפעת לא חולה בשפעת באותו חורף.

בארץ, משרד הבריאות נערך מבעוד מועד ורכש מיולני חיסונים ממספר חברות עולמיות. למרות זאת, שלוש מתוך ארבע קופות החולים עדיין לא התחילו לחסן את המבוטחים שלהם כיוון שהחיסונים טרם הגיעו לארץ. ישנה קופה אחת שקיבלה כבר כמה משלוחים של חיסונים ואף החלה לחסן אוכלוסיות יעד כמו קשישים, נשים בהריון וחולים כרוניים. בקופת חולים זו, דאגו לפתוח מספר מרכזים להתחסנות, והעסיקו מספר גדול של אחים ואחיות  שיתנו חיסונים בלי המתנה ארוכה ובלי התקהלות, בהתאם למגבלות הקורונה.

כפי הנראה, השבוע יגיעו משלוחי החיסונים, וככל הנראה מהשבוע הבא יחלו במבצע חיסונים אינטנסיבי. בלי קשר לאיזו קופת חולים שייך אדם זה או אחר, אני ממליצה לכולם לעשות מאמץ וללכת להתחסן. אני חושבת שחיסון נגד שפעת מקטין משמעותית את הסיכוי לחלות בשפעת, מה שגורם באופן ישיר להקלה על בתי החולים והמרפאות ומונע סיבוכי בריאות מיותרים. 

17973871-[Converted].png

?הידעת

ישנן אבנים מים המלח על הר האוורסט, וישנן אבנים מהר האוורסט על שפת ים המלח. חילופי האבנים נעשו כדי לסמל את הידידות הקיימת בין נפאל לישראל, וחיבור בין הנק' הגבוהה בעולם לנמוכה ביותר

על שנת שירות // אוריין עמר

 
 
 

וואו כמה קשה להפרד מהמחוז בכיתה י"ב

אני באמת מנסה לחשוב איך אמשיך בחיי במסלולים אחרים בלי ההנהגה והקורסים

איך אני אפרד מחבריי לשכבה ואיך אפרד מהמחוז שכ"כ יקר לליבי??

אני משתפת אתכם במחשבות שלי בחודשים האחרונים שבהם אני צריכה לבחור איזה מקום הכי מתאים- איפה אעשה את השירות הכי משמעותי שלי.

אז יצאתי לחיפוש מעמיק באתרי האינטרנט, שאלתי חברים , התייעצתי, ביררתי, בדקתי, חיפשתי אבל על כל מקום ששמעתי עליו רק חשבתי על איך זה דומה למסגרת המש"צים.

ולבסוף, התייעצתי עם הש"ש ב"ש המדהימים של המחוז שלנו והם הציעו לי לעשות שנת שירות בשל"ח

חשבתם על זה פעם? להמשיך להיות בשל"ח אך בתור בוגר אחראי? שכל השנה אתה נמצא בקורסים, בימי שדה, בהנהגה, בטקסים ובקיצור בכל הדברים הכי מהנים בשל"ח ומכירים מש"צים ממחוזות אחרים.

אז בואו אפרט לפניכם קצת על ש"ש בשל"ח שתדעו על מה מדובר ...

שנת השירות בשל"ח מאפשרת למש"צים בוגרי יב' להשתלב בפעילות של"ח המתקיימת בבית הספר ובמחוז בו הם מתנדבים בשנת השירות. אם אתם, בני נוער פעילים, מעורבים, בעלי גישה לשדאות וידיעת הארץ המעוניינים להעביר את אהבתם למולדת הלאה, אל החניכים שלהם- שנת שירות בשל"ח זה המקום!!!

אפילו אם תרצו לשלב שנת שירות רגילה ושנת שירות בשל"ח תוכלו להיות בגופים הבאים- החברה להגנת הטבע, מרכז מעשה, בינ"ה וצמרת.

אמנם לי עדיין אין תשובה איפה אני אעשה את השנת שירות שלי אבל אין ספק שאחרי ששמעתי על השנת שירות בשל"ח זה גרם לי לרצות לעשות שירות משמעותי דרך של"ח ולהשאר בבית האהוב הזה לעוד שנה שלמה מלאה בעשייה ובחוויות.

2.png

הכר את המש

שם: רוני צוקרון

בית ספר: הרטוב

אני.... שמיניסטית 

בזמני הפנוי אני אוהבת לטייל, לקרוא ספרים,  להעביר פעולות, להתנדב ולהיפגש עם חברות

הכינוי שלי הוא: צוקרון, צוקי

אני הכי אוהבת במש"צים: את המשפחתיות, לא משנה מאיפה באת יש לך מקום במחוז המושלם הזה וזה מדהים בעיניי.

הכי הייתי רוצה להשלים את קורס... הישרדות. הקורונה גרמה לכך שלא יצא לי לצאת עם השכבה שלי ואני ממש מקווה להשלים אותו בקיץ הזה.

אם אני לא זמין/ה בוואטסאפ אני כנראה... מתנדבת באיזה שדה או סתם ישנה

המודל לחיקוי שלך במש"צים היא... אטל סעד. אטל גרמה לי להתאהב במש"צים עוד כשהיא הייתה פש"צית בעצמה ואני הייתי בכיתה ז', וכל צעד שהיא עשתה בדרך הזו מאז, מניהול המ"מ ועד הפרס שהיא זכתה בו, מהווים לי השראה עצומה. זו זכות להיות חברה שלך פטלולית.

המוטו שלי בחיים הוא: 

 "אתה לא יכול להישאר בפינה שלך של היער ולחכות שאחרים יבואו אליך. לפעמים, אתה צריך ללכת אליהם." (פו הדב)

האינסטגרם שלי- roni_tzukron

 
 
 
תמונה1.jpg

הזוהר הצפוני // לילך בן אהרון

זוהר הקוטב הוא תופעה שסקרנה רבים לאורך ההיסטוריה והוסברה בדרכים שונות. היו שראו בה סימן רע, והיו שראו את תרומותיה החיוביות. כיום יש הסבר מדעי המסביר כיצד מתרחשת תופעת האורורה.

זוהר הקוטב או בשמו המוכר "אורורה בוראליס" הינו תופעת טבעה המאופיינת בהופעה של אורות בצבעים שונים בשמי הלילה.

את אורות הצפון ניתן לראות באזור הקוטב הצפוני. האורות נתפסים טוב יותר בעדשת מצלמה מאשר בעין האנושית.

התופעה מתרחשת כאשר נוצר בחגורת ואן אלן "עומס יתר" של חלקיקים שזורמים מטה בשדה המגנטי של כדור הארץ ומתנגשים במולקולות שבאטמוספירה. התנגשות החלקיקים גורמת למולקולות לשחרר אנרגיה בצורה של פליטת אור. התופעה מתרחשת בעת פעילות מוגברת של השמש.

צבעו של זוהר הקוטב נקבע בהתאם לסוג האטום. ירוק, שהוא הצבע הנפוץ ביותר, נוצר כתוצאה מפגיעה באטום חמצן. ואילו צבעים נדירים יותר כאדום וכחול נוצרים מאטומי מימן או חנקן, או מפגיעה ברמה גבוהה יותר של האטמוספירה.

 

יש כלל אמונות מקומיות לגבי האורורה:

*הכתבים הראשונים המתייחסים לאורורה הם מהמזרח התיכון וסין, ויש האומרים שנבואתו של הנביא יחזקאל מתייחסת לזוהר הקוטב.

* באיים הבריטיים, תושבים מקומיים סברו שהאורות הן שבטים הנלחמים זה בזה, כאשר האור האדמדם הוא הדם שנשפך בקרב. באסטוניה, האגדות קישרו את האורות למשחקם של לווייתנים.

* הסאמים, תושבי לפלנד, חששו מהאורורה וכיבדו אותה וציירו את סמלי זוהר הקוטב על תופי הקסם שלהם, מתוך אמונה שלאורות הצפון יש כוחות על טבעיים שיכולים לפתור קונפליקטים.

17973871-[Converted].png

חידת השבוע

היה איש ליד נהר וכלבו היה בצד השני של הנהר. האיש קרא לכלב שלו לחזור אליו והכלב חזר מעבר לנהר בלי סירה או גשר ולא נרטב. איך הכלב חצה את הנהר?

Untitled-1.png

מש״צים משתפים- תחביב חדש שמצאתם בקורונה

לילך בן אהרון, שביעיסטית מליד"ה משתפת:

בתקופת הקורונה מצאתי הנאה ממשחקי מחשב. אני רואה את הדבר כמשחרר לחץ ומהנה במיוחד.

 

עידו טיאר, שישיסט מבויאר משתף:

בתקופת הקורונה התחלתי לנגן בגיטרה. בנוסף התחלתי להתאמן על קפיצה מקצועית בחבל.

 

רוני גלרי, שישיסטית ממקיף גילה משתפת:

תחביב שהוא לא חדש אצלי אבל פיתחתי אותו הרבה בזמן הקורונה הוא אפייה. כשהיה סגר, ניצלתי את הזמן הזה והתחלתי לאפות קינוחים שאף פעם לא היה לי את האומץ למשל קרם ברולה, נשיקות, וכו. אני ממש שמחה שניצלתי את הסגר במטרה לקדם את עצמי ולמרות שתמיד הייתה לי אהבה לאפייה, עכשיו אני אוהבת את זה הרבה יותר.

 

הילה בודקוב, שביעיסטית מהמסורתי משתפת: 

אני ניגנתי בעיקר בגיטרה במהלך הסגר. זה תחביב ישן שלי אל הסגר איפשר לי לקחת אותו למקומות חדשים

 
 
342471-PA9R3U-906.jpg

18 באוקטובר

1929 – ועדת המשפטים הקנדית הופכת את החלטת בית המשפט העליון במקרה אדוארדס נגד המושל הכללי של קנדה, וקובעת כי נשים נכללות בחוק כ"בני אדם"

1938 – בפקודת היטלר מתבצע גירוש זבונשין

19 באוקטובר

1944 – גירוש גולי אצ"ל ולח"י לאפריקה

2005 – מתחיל משפטו של סדאם חוסיין

20 באוקטובר

1930 – בריטניה מפרסמת את הספר הלבן השני

1945 – תחילת משפטי נירנברג

1983 – אלונה טל, מהפיגמות נולדת. מזל טוב!

1982 – אסון לוז'ניקי במהלכו נמחצו למוות 67 אוהדי כדורגל מתרחש באצטדיון לוז'ניקי במוסקבה

21 באוקטובר

1955 – במכון ויצמן מופעל "ויצק" – המחשב האלקטרוני הראשון בישראל ואחד הראשונים בעולם

22 באוקטובר

1973 – מועצת הביטחון של האו"ם מאשרת את החלטה מס' 338 הקוראת להפסקת אש במלחמת יום הכיפורים

1989 – נחתם הסכם טאיף שסיים את מלחמת האזרחים בלבנון

2005 – נערכת תחרות שיר היובל באירוויזיון בקופנהגן

23 באוקטובר

1915 – כ-30,000 נשים צועדות בשדרה החמישית בניו יורק, בתביעה לקבלת זכות בחירה

1998 – בנימין נתניהו ויאסר ערפאת חותמים על הסכם ואי

24 באוקטובר

1929 – הבורסה בניו יורק קורסת ב"יום חמישי השחור", הנחשב ליום תחילת "השפל הגדול"

1945 – האו"ם (האומות המאוחדות) נוסד באופן רשמי

1946 – צילום ראשון של כדור הארץ מחוץ לאטמוספירה (מעבר לקו קרמן), באמצעות רקטת V-2

1973 – הפסקת האש בין ישראל, מצרים וסוריה נכנסת לתוקפה ומביאה לידי סיום את מלחמת יום הכיפורים

 

השבוע בהיסטוריה

כתבה על תחביבים בתקופת הקורונה // עידו טיאר

אז למי מאיתנו אין תחביבים שהוא או היא אוהבים לעשות בזמן הפנוי כמו ציור כמו גיטרה כמו אימוני כושר ועוד המון המון תחביבים ועיסוקים שונים. כמו שבוודאי אתם יודעים הקורונה ביטלה את רוב התחביבים שאפשר היה לעשות כמו למשל ללכת להתאמן בחדרי הכושר או לשחק כדורסל עם אנשים או במקרה של אחי הגדול לנגן בלהקה במרכז המוזיקה ביישוב, בתקופת הקורונה הצבתי לעצמי מטרה למצוא לפחות עוד שלושה תחביבים שישמשו אותי בכל הזמן הזה בבית ואחרי כל כך הרבה מחשבות ותהיות הגעתי לשלושה תחביבים שאני חושב שיוכלו לשמש אותי לא רק בתקופת הקורונה אלא יוכלו לשמש אותי גם לאחר שתקופת הקורונה תסתיים ושלושת התחביבים האלה הם לא אחרים מלנגן בגיטרה לכתוב שירים קצרים ולפסל באבנים באמצעות שיוף וניסור בדרך ייחודית, 

 

אז אני מניח שעל גיטרה אין ממש מה להסביר חוץ מזה שהתחלתי כמה חודשים לפני הקורונה ובסגר הראשון ממש התחלתי להשקיע בזה 

 

ומי שלא מכיר פיסול באבנים זה פשוט לקחת כל אבן שבעולם ולהפוך אותה לצורה שאני רוצה שהיא תהיה באמצעות כלים כמו נייר זכוכית, משייף וסכין מיוחדת לאבנים. כשהייתי בצופים טסנו למשלחת מיוחדת לדנמרק ובדנמרק לימדו אותנו איך לעשות את זה בכמה שלבים מאוד מאוד פשוטים והם הולכים ככה

קודם כל אחרי שבחרתי אבן אני מצייר עם טוש את הצורה שאני רוצה להכין 

לאחר מכן אני משייף את הפינות או עיקולים בעזרת נייר זכוכית שיהיו כמו שצריך 

לסיום אני טובל את האבן בשמן רגיל שתהיה חלקה ולאחר מכן מורח את השמן על האבן עם נייר סופג או נייר זכוכית זה לא ממש משנה וכל מה שנשאר אז זה לנגב את השמן שלא ינזול עליכם וסיימתם להכין פסל קטן מאבן 

 

והתחביב השלישי שלי שפיתחתי בתקופת הקורונה הוא כתיבת שירים קצרים על מה שקורה בחיים שלי ובחיים של האנשים בכל העולם מישראל ועד סין בעזרת החדשות כמובן. בכל מה שאני כותב אני נוהג לציין דבר אחד מדהים שהעולם עשה ודבר אחד שהוא ההפך הגמור ממדהים שהעולם עשה ובשיר האחרון שכתבתי הדבר הטוב היה זה ששני כוכבי רשת בבת ים מישל טרוני ודניס צרקוב מנעו התעללות קשה בכלב מהבעלים שבסך הכל רצה לנקום באקסית שלו ועשה את זה לצערנו דרך פגיעה בכלב שלו. הכנסתי את זה לשיר שלי משום שבעולם יש אנשים טובים ויש אנשים פחות טובים וחשוב לדעת למי להתחבר.

 

הדבר הפחות טוב שהעולם מבחינתי עשה היה כשקראתי כתבה על הקרחונים בגרינלנד שבעצם מה שהיה כתוב זה שלא ניתן למנוע את הפשרת הקרחונים ומה שנשאר לנו זה רק לעכב את זה. מדענים שחקרו במשך עשרות שנים את התופעה הזאת כתבו באופן רשמי שהעולם עבר את נקודת האל חזור ואי אפשר יהיה למנוע את ההפשרה של הקרחונים האלו , איך זה מתקשר לשירים של ילד בן 15 אתם שואלים? אני מאוד מאוד אוהב את העולם שאני חי בו עם כל הרע שיש בו ועם כל הטוב שיש בו ואני חושב שבעזרת כמה מילים על דף אפשר להגיע לתוצאות מדהימות בין אם זה לשנות סדרי עולם רק בעזרת חתימה אחת ובין אם זה סתם לכתוב על המצב בעולם. אני חושב שלסיכום כדאי לי להגיד לכם מנקודת המבט שלי זה אל תפחדו להוציא את מי שאתם לעולם ולכתוב את מה שאתם מרגישים או אפילו להגיד את זה למישהו ויותר מהכל תמצאו את הדרך שלכם לעשות את זה כי אף אחד לא ייקח ממכם את זה. אני מקווה שעזרתי לכם למצוא קצת דברים לעשות בתקופה הזאת ואני מקווה שתעשו את מה שאתם אוהבים לעשות ומה שאתם טובים בו וגם אל תשכחו לנסות דברים חדשים כי מי יודע אולי אתם או אתן תמצאו משהו שאתם טובים בו שלא ידעתם שקיים בכלל. אני אסיים במשפט קטן שכולכם מכירים "השמיים הם הגבול" תמיד תשאפו הכי גבוה ותמיד תאמינו במה שאתם עושים גם אם זה חדש לכם וגם אם לא ניסיתם בחיים תאמינו בעצמכם ותגיעו למקומות שלא ידעתם שקיימים אפילו


 

תודה רבה שקראתם ומוזמנים לפנות אליי לשאלות ואולי לספר לי על התחביבים שלכם

 

אינסטגרם- ido.tayar7

2.png

תהיו כמה שיותר פעילים בהנהגה ותקשרו למש״צים נחשבים! 

טיפ שבועי

17973871-[Converted].png

צוות הממיתון ממליץ 

 

כיצד אפשר לשלב את תפקידי ההנהגה עם חיים עמוסים של תלמיד? צוות הממיתון באו לעזור! 

כידוע, יש ישיבות צוות, פעילויות הנהגתיות, מפגשי הדרכה, וכו שצריך לפנות זמן אליהם ולא תמיד יש לכולם את הזמן היקר הזה. הנה טיפ שיעזר לכם לשלב את המש״צים עם הלימודים:

תלמדו לארגן את זמנכם ולא לסטות מהמערכת. כשאתם מארגנים את השבוע שלכם, אל תשכחו להקדיש לפחות שעה לכל פעילויות מש״צים ולמפגשים שמתקיימים. זה חלק מאוד חשוב וחוץ מלהיות כיף הוא גם יכול לתרום לכם הרבה לחיים העתידיים. תנועת המש״צים מלמדת בני נוער להדריך שיכול לעזור עם הצבא, בית הספר, או אפילו להדריך את המשפחה שלכם בטיול ולכן כל כך חשוב להקדיש לזה זמן ולקחת בזה חלק.

 
 
2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

רוצים לקבל את הממ"יתון למייל ? הירשמו!

תודה שנרשמתם!

bottom of page