top of page

 ממ"יתון חלומות

 

21.01.2021

ח' בשבט תשפ"א

Untitled-1.png

חלומות מֻכָּרִים // מאי גליקסברג

לא פעם ולא פעמיים חלמתי על אנשים, שאני מכירה ושאני לא מכירה, אם עמית דהן, מש"צית ממחזור אלונים בקהל היא תדע על אייזק החבר החמוד מהחלום ואם נועה קירל בקהל- בראבו, את כל הזמן חוזרת אליי בלילות. אריקה סיגנור (מאוד מקווה שככה מאייתים את השם שלה, שלא יהיו לי פאדיחות), חוקרת מאוניברסיטת סטאנפורד עונה לשואלת- "בגלל שחלק גדול מהחלומות שלנו מבוסס על אלמנטים שראינו בחיים הערניים שלנו (כמו מקומות, אנשים ועוד)- זה הגיוני מאוד שזרים בחלומות שלנו מגיעים מהחיים שלנו כשאנחנו ערים, למרות שאנחנו לא מזהים אותם. בטוח שהמוח שלנו יכול להמציא אדם חדש ומיוחד, למרות שה"ייחוד" שלהם יהיה מבוסס גם כן על איברים וצורות שמוכרים לנו וכבר ראינו, ואין שום דבר שימנע ממוח ישן לעשות כך, עם זאת- לפי מאיפה שבאים החלומות ומה הם, יותר סביר שזרים שראינו בחלום הם גרסאות של אנשים שראינו במציאות." (תרגום חופשי שלי). 

היום, עם האינטרנט והאינסטגרם והפייסבוק והפינטרסט- יש לנו במוח פי אלף תמונות של אנשים משהיו לסבים  שלי בגילי. אנחנו רואים אלפי אנשים ביום, לא רק ברחוב, אלא גם ברשתות החברתיות, ולפעמים האנשים האלו יופיעו לנו בחלום, וסביר שכך. מעבר לזה, חוץ מהרשתות החברתיות, היום עם כמות הסרטים, הסדרות והסרטונים הנגישים לנו בלחיצת כפתור- תחשבו כמה אפשרויות יש למוח שלנו כדי לבנות חלום, ואנחנו משתמשים בפחות מ-20% ממנו. 

לא אשאל את השאלה "למה אנחנו חולמים?". אעדיף לשאול את השאלה "מאיפה באים החלומות?". קרל גוסטב יונג (בגרמנית: Carl Gustav Jung) היה פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי שווייצרי, מבכירי תלמידיו של זיגמונד פרויד ומי שהיה אמור לרשת את כיסאו. בעקבות חלום על בית רב קומות שבו יש מרתף, ובמרתף יש פתח למערה שמתחתיו, פיתח יונג את מושג הלא מודע הקולקטיבי, הכולל בתוכו את מאגר החוויות המשתמרות מדור לדור, למשל כיפה אדומה- והרעיון שיער הוא מפחיד, ולאו דווקא כי היתה לך ספציפית חוויה מפחידה ביער, אלא בגלל הסיפורים שקורים ביערות. יונג מצא קשר נרחב בין תוכן החלום לבין המיתוסים של תרבויות הקדם, וחידש את מושגי הארכיטיפ (משקע בזיכרון האנושי הנובע מאב טיפוס של רעיון, אדם או חוויה שחוותה האנושות, כמו רעיון מוכר ולא מקורי, למשל דמות של גיבור עם סיפור רקע טראגי) ותת המודע הקולקטיבי. הופעתם החוזרת של אותם דימויים בתרבויות שונות היוותה לדעתו הוכחה לכך שהלא מודע הקולקטיבי אכן קיים. אבל מאיפה נובע הלא מודע? ומה זה?

בתאוריה קצרה התת-מודע הוא חלקים אשר ידועים לנו ואנחנו לא יודעים מהם. זיגמונד פרויד (אותו הזכרתי לפני כן, מכונה אבי הפסיכואנליזה מרוב שהיה מוצלח) סבר כי הלא מודע הוא המצע הראשוני של האדם, והוא בבחינת ארץ פראית ששולטת בהוויתו של האדם, מבלי שהוא מכיר בה, ויכול להתגונן בפניה. לפי מודל הנפש של פרויד, התודעה מחולקת לשלושה חלקים; המודע, הסמוך למודע והלא מודע.

המודע הוא כל מה שבהכרתנו ברגע זה, נחשב לחלק קטן מכלל המודעות של האדם ול"קצה הקרחון" שלו.

הסמוך למודע הוא דבר שאיננו חושבים עליו ברגע זה, אבל בטח נזכר בו בעתיד,

והלא מודע, טוב, כבר אמרנו את זה אבל הוא כולל בתוכו מושגים שאינם עולים לתודעה בצורה מפורשת בכלל, אלא על ידי חלומות או טעויות פרוידיאניות (שגיאות בפעולה שאנחנו לא שמים אליהן לב, כמו מילה שחשבת עליה ונפלטה במשפט ללא קשר לוגי למשפט עצמו. הנושא מעניין וארוך מאוד ולכן לא אכתוב עליו כרגע.)

כמו כן, קרל יונג הרחיב את נושא התת מודע לתת מודע קולקטיבי, ומניסיון- הדבר מתבטא גם בעולם שלנו היום, ולא רק בשנות השישים. מי מכם לא חלם שכל השיניים שלו נופלות, או שהוא נופל מגובה גבוה מאוד, או שפתאום הוא מוצא את עצמו עירום בציבור, או שהשיער נושר, או שמפלצת רודפת אחריכן, או שאתם תקועים בחדר סגור עם רוחות רפאים והחדר נראה כמו מסעדה ובכל שעה עגולה באים משרתים של המלך וממלאים את החדר עם צינור מים- אה, רק אני? נראה שנסחפתי קצת. 

בשורה התחתונה, נראה שעם הטכנולוגיה של היום, אותם המפורסמים, אותם הסרטים ואותו התוכן שכולנו צורכים- התת מודע שלנו מתמלא על ידי תוכן לא מקורי, תוכן שאנחנו רואים דרך מסכים, ופחות סביר שהחלומות שלנו יהיו מקוריים ואותנטיים. נסו להניח את הטלפון בצד, לשאוף אוויר, לצייר, לנגן, ללמוד, וש2021 תהיה מלאה בחלומות חדשים.

17973871-[Converted].png

?הידעת

אנחנו שוכחים 90% מהחלום שחלמנו במהלך השינה.

בתוך 5 דקות מרגע ההתעוררות שוכחים 50% מהחלום, לאחר 10 דקות 90% נשכח.

 

אושיית החזרה בתשובה\\ זוהר אביטל

 
 
 

שחקן ובמאי, תל אביבי הולל, חילוני מובהק, אנטי דתי, כל זה שייך לעברו בלבד.

  אורי זוהר, שעשה שינוי דרמטי בחייו והפך מאותו החילוני המובהק ואנטי דתי, לדתי חרדי.

 אורי זוהר, בן 65 כיום, מוכר לנו בעיקר מהיותו חבר בלהקת "הנחל" המפורסמת, וכמו כן, גם מהיותו חלק מחבורת "לול"- חבורת אנשים שהיו אנשי בוהמה (יוצרים, אמנים ואנשי רוח שבעיקר נמנעו משגרה וקביעות) (כמו המחזמר רנט! -הערת העורכת), תל אביבים עם אורח חיים הולל במיוחד, הכולל בין היתר שימוש בסמים.

  זוהר ביים סרטי פרסומות שונים וסרטים התיארו את הווי החוף הנהנתני של תל אביב, לדוגמה: "מציצים" ו-"הצילו את המציל" הנצפים עד היום. בחלק גדול מהם גם השתתף בעצמו. בנוסף, זוהר כתב מערכוני סאטירה רבים שהפכו עם הזמן לקלאסיקות של הבידור הישראלי ומושמעים גם בימינו אנו.

  בעקבות פגישתו עם הרב יצחק שלמה זילברמן, החל זוהר בתהליך של התקרבות לדת וחזרה בתשובה. בתכנית בלילה שהנחה אורי זוהר בגלי צה"ל "ציפורי לילה מדברות" אפשר היה להבחין בניצנים של תהליך זה. ב-1977 אחרי שנים של עשיה במסגרת התרבות הישראלית וניהול אורח חיים מתירני ביותר, זוהר מודיע על פרישתו מעולם הבידור. הוא עובר לישבת "אור שמח" ובהמשך למד גם בישיבת "אדרת אליהו". בנוסף, זוהר היה ממייסדי הישוב החרדי מעלה עמוס וניהל במשך מספר שנים את חיי הקהילה ביישוב. הוא גם עומד בראש מערכת של ארגון "לב לאחים" החותר לרישום ילדים מבתים מסורתיים לבתי ספר חרדיים.

  זוהר מנחה חוזרים בתושבה. הוא מרצה ומקליט תשדירים בנושא החזרה בתשובה, המושמעים בטלפון. בדְּרָשׁוֹתָיו הוא מדבר בחריפות כנגד התרבות החילונית. את תהליך חזרתו בתשובה תיאר בספרו "ובחרת בחיים" (אחר כך יצא גם בשם "לא נתנו לנו צ'אנס").

  אורי זוהר שהיה "מלך הקולנוע ואהוב תל אביב" קם בוקר אחד, עוזב את התהילה והפרסום, וחוזר בתשובה. מהמצב שהניע אותו לחפש משמעות חדשה לחיים. לדבריו במעבר לחיי הדת מצא סיפוק, משאלות של אושר, הנאה, ביטחון ותחושת ערך עצמי. השינוי היה הדרגתי והחל מפעולות ושינוי התנהגותי באורח החיים של זוהר. הוא עבר בשלבים מקיום מצוות בלבד לניהול אורח חיים דתי-חרדי קפדני ונוקשה. 

  תהליך החזרה בתשובה לא היה פשוט בעבורו כלל. חזרתו בתשובה זכתה לתהודה בקרב הציבור בישראל, בשל פרסומו הרב קודם לכן וחבריו הקרובים שהתקשו להתמודד עם התרחקות מהם ועם הביקורות החריפות שהעביר כלפי העולם ממנו באו. סרטים ושירים שונים עסקו בחזרה בתשובה של זוהר, בעוד הוא התנתק והקדיש את עצמו לעולם חדש- עולם התורה. סדרת הטלוויזיה בשם "לוויתן בחוף שרתון", בכיכובו של אסי דיין, עוסקת בבוהמיין חוזר בתשובה, בהשראת זוהר. הסופר בנציון פירר מספר את סיפור חזרתו בתשובה בספר "אורי חוזר בתשובה". ה-1984 מוציא אריק איינשטיין שהיה חברו הקרוב של זוהר את השיר, "הוא חזר בתשובה", שלמעשה היה ביטוי על אובדן חברו, אורי זוהר.

רגע להתעדכן- המהומות בוושינגטון

ביום רביעי 6.1.2021 בקונגרס האמריקני היה אמור להתקיים דיון על אישור תוצאות הבחירות שבהן דונלד טראמפ הפסיד. טראמפ אירגן עצרת מחאה מחוץ לגבעת הקפיטול יחד תומכיו, הם מחו בתוצאות הבחירות בטענה שהן שקריות. גבעת הקפיטול היא המתחם של מבנה בית המחוקקים האמריקאי- הוא סמל לדמוקרטיה החופשית ולליברליזם העולמי.

חשוב לציין כי תוצאות הבחירות בארצות הברית אמיתיות והן עומדות בתקן מחמיר.

בנאומו של טראמפ בעצרת שכללה בין היתר הרבה ארגוני ימין קיצוניים, הוא קרא לתומכיו להתפרץ אל הקפיטול ולהפר את הסדר בדיון על תוצאות הבחירות. עד מהרה תומכי טראמפ קיצוניים פרצו את אבטחת המתחם והחלו להסתער על חדרי בית הבוחרים תוך שהם זורעים אימה, מבלגנים את המשרדים, מפזרים ומשמידים ניירת ממשלתית ומפגינים חוסר כבוד מובהק כלפי מערכות החוק. פריצה להיכל הקודש של הדמוקרטיה האמריקאית היא התנהגות מגונה ובהמתית שדורסת את ערכי השוויון ומשליטה כאוס בצורה כוחנית ולא עניינית- הרי כל מהותה של ארצות הברית היא לאפשר את חופש האזרח ולשמור על זכויותיו. 

המהומות שהתרחשו שם כבר נכנסו לספרי ההיסטוריה ורבים קראו להם "מתקפה נגד הדמוקרטיה". אני בהחלט מסכים עם משפט זה, עצם הכוחניות הזאת נוגדת גם ערכים מודרניים, זו לא הדרך לעשות שינוי ובטח שלא במעצמה דמוקרטית שמהווה דוגמה לכלל העולם. קריאה "להשתלט" על בית המחוקקים (שמטרתו ועבודתו היא שימור זכויות האזרח) זו קריאה ילדותית ויריקה בפרצוף למדינה ולאזרחיה, זו בושה שנשיא בסוף כהונתו מאמין שהדרך שלו לנצח בבחירות היא פשוט להתעלם מהם.

האירועים שקרו בארצות הברית מהווים נורת אזהרה לכל מדינה ששמה בראש סדר העדיפויות את השוויון והדמוקרטיה, ותמיד צריך לזכור שאירועים כאלה יכולים לקרות בכל מקום ותמיד יש לגנות אותם בכל מחיר.

בסופו של דבר אירועים אלה הם התוצאה של הסתה חריפה נגד מערכות החוק מהאדם שבראש השלטון.

 
 

זוהר וורטמן  // Inception

 
 

כשדיברתי עם חברה על הממיתון של השבוע בנושא חלומות היא ישר הציעה לי לכתוב על הסרט Inception.

הסרט Inception הוא סרט מדע בדיוני שנכתב על ידי כריסטופר נולאן. הסרט עוסק בחלומות והוא מראה לנו עולם שבו אפשר לפרוץ לחלומות של אנשים אחרים ומתוך חלום לשתול רעיונות אחרים בתוך המוח של הבנאדם או להפך לגנוב לו סודות, דום קוב (ליאונרדו דיקפריו) הוא גנב עם יכולת נדירה להיכנס לחלומות של אנשים אחרים ולגנוב להם את הסודות שלהם  ולשתול להם רעיונות בתת מודע, הכישרון של דום הפך אותו לנחשק בעולם מה שעולה לו בכל הדברים שהוא אוהב.הוא מקבל הזדמנות שנייה לכפר על המעשים שלו במשימה בלתי אפשרית לשתול רעיון במוח של מישהו מה שיהפוך לפשע המושלם.

הסרט יצא ב-2010 ,הסרט גרף יותר מ-290 מיליון דולר בארצות הברית בלבד ויותר מ-820 מיליון דולר בכל העולם. הוא זכה בארבעה פרסי אוסקר, קטגוריות משניות יחסית: הצילום, האפקטים, מיקס סאונד ועריכת סאונד.

17973871-[Converted].png

חידת השבוע

אני ההפך מעץ ואם תקבלו אותי או שתשמחו או שתתאכזבו מה אני?

Untitled-1.png

משצים מספרים

 

ממש בתחילת השנה פניתי למספר משצים בשאלה איך הם מסכמים את השנה שלהם, ובמה יחליטו לעשות שינוי לקראת שנה הבאה כדי להפוך אותה לטובה יותר בשבילהם. אני מרגישה שזה תמיד זמן טוב להתחייב לעצמך שתגרום לעתיד להיות יותר טוב עבורך. אני, זוהר אביטל מאתגרת את כולכם להציב לעצמכם לפחות מטרה אחת, כדי להפוך את העתיד הקרוב, והרחוק שלכם ליותר טוב לכם, ולסובבים אתכם.


 

אבישג בן נאים, שישיסטית -ברנקו וייס משתפת:

שנה מוזרה, הכרתי הרבה חברים חדשים למדתי איך בעצם ״להסתדר״ בתקופה המשונה הזאת, נקלענו למצב לא פשוט קורונה, סגר, זום למדתי איך בעצם ממשיכים את החיים כרגיל גם בקורונה וגם בכל המצב הלגמרי בלתי רגיל הזה. חוויתי חוויות מטורפות עם כל החברים שלי ובאמת שבתקופה הזאת שלא היו לימודים וכאלו יצא לי להיפגש הרבה מאוד פעמים עם החברים מהמשצים שזה משהו שלא קורה הרבה בגלל שכל אחד מאיתנו מגיע מעיר/ יישוב שונה ובאמת שניצלתי את  הזמן הפנוי

השינוי שבחרתי לעצמי הוא באמת לקחת את הזמן הפנוי ולנטב אותו לדברים נכונים ובאמת לנצל את המצב המאוד מוזר הזה לדברים טובים ואני חושבת שכולנו צריכים לעשות את זה כי באמת זה מצב שהוא לא רגיל והוא לא יחזור (כל עוד סינים יפסיקו לאכול עטלפים) ובקיצור באמת לנצל את הזמן בתורה הטובה ביותר.

 

בר קימלפלד, שישיסט ממכללת אורט משתף:

הייתי מסכם את השנה שלי בכך שלמרות הקורונה והדברים הרעים שקרו קרו גם הרבה דברים טובים אני למשל הכרתי הרבה חברים וחיזקתי את הקשר עם אחים שלי ועם החברים שלי 

אני מחליט לעשות שינוי בחיי היומיום שלי כדי לחזק את כוח הרצון שלי כי אני חושב שזה משהו חשוב שצריך לעבוד עליו.

מאור יושיע, שישיסטית מדקל וילנאי אורט משתפת: 

הייתה שנה ממש טובה. אפשר להגיד שהיא השנה הכי טובה שהייתה לי, הכרתי המון אנשים, הפסקתי להיות בקשר עם כל החברות הרעילות שהיו לי והבנתי מי באמת החברים האמיתיים שלי...

השינוי שאני מחליטה לעשות לקראת שנה הבאה הוא לקחת את עצמי בידיים ולא לוותר לעצמי על כל דבר שטיפה קשה לי.

 
 
 
 
342471-PA9R3U-906.jpg

שבוע בהיסטוריה

בתאריך ה-16.1.2003 המריאה מעבורת החלל קולומביה לטיסתה האחרונה. קולומביה הייתה מעבורת החלל הראשונה של נאס"א והמעבורת הרב- שימושית הראשונה שנבנתה בעולם.

המעבורת פעלה משנת 1981 ועד לטיסתה האחרונה.

זו המעבורת הכי מכרת לנו הישראלים, זו אכן אותה מעבורת שאילן רמון טס איתה לחלל.

ב16.1.2003 כל המדינה נשאה עיניים בגאווה אל החלל ששם יש טייס משלנו, אבל לצערנו המעבורת רק יצאה מכדור הארץ אבל לא חזרה אליו.

מהו חלום? // יואב גבע

חלום הוא פעילות מנטלית המתרחשת בזמן שינה, היוצרת חוויה סובייקטיבית (סובייקטיביות היא התבוננות מזווית ראייה מסוימת, אישית, שאינה מתבססת רק על העובדות אלא על מחשבות, רגשות ותחושות הקשורות לסובייקט, לפרט) של מראות ותחושות.

לחלום שגרתי כמה מאפיינים, ובהם חוסר מודעות לכך שמדובר בחלום, היעדר יכולת לשלוט בו ולכוון את השתלשלותו באופן רצוני, וחוסר הפעלה של מנגנון הביקורת והשיפוט. החלום הוא תופעה כלל-אנושית חוצה תרבויות, שנצפתה גם בחיות.

ישנם סוגים שונים של חלומות, ובהם הסיוט, שהוא לרוב חלום בעל השפעה גבוהה יותר על רגש האדם, בדרך כלל גורם לו לבהלה, אימה או חשש, וחלום טוב, הגורם לאדם להתעורר בהרגשה חיובית. יש גם חלומות ארוטיים, המערבים תמונות, מראות או תחושות מיניות.

 

הפסיכולוג פרופ' יצחק לוין, מתאר את החלום במאפיינים הבאים:

לחלום יסודות מוחשיים ותחושתיים. אף שרובו של החלום הוא חזותי, מעורבים בו גם תחושות שמיעה, מישוש ולחץ. לעומת זאת יסודות מילוליים מופשטים נמוכים בו, ובאים בדרך אגב.

מיזוג של החולם עם החלום. בניגוד למצב של ערות, שבו יש הפרדה בין החושב למחשבה, החולם משתלב במסגרת של החלום.

חוסר ביקורת עצמית וקבלה של החלום גם אם הוא בלתי מציאותי בעליל. חוויות כמו ריחוף, נפילה ממקום גבוה ללא פגע, פגישה עם אנשים מתים, וכדומה, נחוות כחלק מהמציאות. חוסר הכוונה מודעת של החלום. החולם בדרך כלל אינו יכול לכוון את החלום ואינו יודע לצפות כיצד יימשך או מה יתרחש בו בעתיד.

התמקדות מלאה בסיפור של החלום ושקיעה וקשב לחוויה שהוא יוצר, ללא קפיצה של התודעה לנושאים אחרים, כפי שהדבר נעשה במצב של ערות.

 

על פי פרויד (היה פסיכולוג ונוירולוג)  לחלום היה שני תפקידים עיקריים:

תפקיד ביולוגי – החלום נועד למנוע מגירויים פנימיים (למשל: דחפים מעוררי חרדה) וחיצוניים (למשל: צלצול טלפון) להפריע למהלך השינה, וכך הוא מאפשר לגוף לנוח, והגירוי נטמע בחלום ואינו מפריע את השינה.

תפקיד נפשי – החלום מאפשר הגשמת משאלה לא-מודעת.

תיעוד של תכני החלום מגלה כי רבים מחלומותינו עוסקים בבעיות שעסקנו בהן בהיותנו ערים. כך, למשל, גם בשינה קשה למצוא מפלט מההמון: 95 אחוזים מהחלומות כוללים קשר עם אנשים אחרים – פרטנרים לתחרות, לתוקפנות או למין.

ייחודו של החלום הוא בכך שהאדם אינו צריך להתייחס לעולם החיצוני אלא רק לעסוק בעצמו, והוא חופשי ומשוחרר מנטל עבודה, הגנה או התקפה, התבוננות או שליטה בעולם החיצוני. כמו כן, חוויית החלום איננה נעדרת היגיון, אולם היא כפופה לחוקי היגיון אחרים.

כל הידוע, ראשוני הכתבים בהם התייחסו לחלום הם מתרבויות אכד ושומר (אכד ושומר מקומות מלפני 2500 לפני הספירה). שם הייתה קיימת תפיסה שיש אל או מלאך מיוחד שתפקידו להעביר מסרים בחלומות של בני אדם. הגישה הרווחת במקרא ובמיוחד בספר בראשית היא שלחלום יש תפקיד חשוב בתקשור עם אלוהים ובגילוי רצונו ואף בגילוי העתיד לבני האדם.

2.png

בשביל שינה טובה יותר ויותר+ אנרגיה בבוקר נסו שעה לפני שאתם הולכים לישון וקמים בבוקר להיות בלי מסכים בכלל. ובכללי מומלץ לישון בין 8 ל 9 שעות בלילה.

 

טיפ שבועי

סוגי אישיות // לילך בן אהרון

אנו כבני אדם, מפתחים אישיות שונה, העדפות שונות, דרכי התמודדות שונות ואורח חיים שונה. אך האם ידעתם שסוגי האישיות שלנו מתחלקים ל 16 סוגים שונים? סוגי האישיות מצביעים על דרכי התמודדות ואידיאולוגיות שונות. כמו כן, לסוגי האישיות נדירות שונה בחברה. אני לדוגמה בעלת אישיות הסנגור- האישיות הנדירה ביותר אשר מאפיינת אחוז אחד בלבד מהחברה.

סוגי אישיות מתחלקים לארבע קבוצות: אנליסטים, דיפלומטים, זקיפים ומגלים.

את סוגי האישיות כותבים כארבע אותיות באנגלית ובעלי שם תואר כגון: סנגור, מנהיג וכו'. בנוסף לכל סוג אישיות סוג A אשר מאפיין אדם דומיננטי וסוג T אשר מאפיין אדם פסיבי. 

16 סוגי האישיות:

האנליסטים:

מתדיין- ENTP

אישיות המדיין מהווה כ3.2% מכל האוכלוסייה, היא האישיות החמישית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות המתדיין מאפיינת אנשים חכמים וסקרנים אשר אינם מסוגלים לעמוד בפני אתגר אינטלקטואלי. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: קפטן ג'ק ספרו משודדי הקריביים, איירון מן, ריק מריק ומורטי, הג'וקר וכו'.

מפקד- ENTJ

אישיות המנהיג מהווה כ1.8% מהאוכלוסייה, היא האישיות השנייה הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות המפקד מאפיינת מנהיגים אמיצים, בעלי דמיון ורצון פורים, שתצמיד מוצאים דרך או סוללים אותה. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: ניק פיורי, באז שנות אור, לורד וולדמורט, נפוליאון וכו'.

לוגיקאי- INTP

אישיות הלוגיקאי מהווה כ3.3% מהאוכלוסייה, היא האישיות השישית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות הלוגיקאי מאפיינת ממציאים חדשים עם צמא בלתי פוסק לידע. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: שרלוק הולמס, ביל גייטס, דיפר פיינס מגרוויטי פולס, יודה ממלחמת הכוכבים, אליס מאליס בארץ הפלאות וכו'.

ארכיטקט- INTJ

אישיות הארכיטקט מהווה כ2.1% מהאוכלוסייה, היא האישיות השלישית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות הארכיטקט מאפיינת אנשים אסטרטגיים בעלי דמיון ותוכנית לכל דבר. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: אילון מאסק, ת'אנוס, ניקולא טסלה, מארק צוקרברג וכו'.


 

הדיפולומטים:

תומך- ENFP

אישיות התומך מהווה כ8.1% מהאוכלוסייה, היא האישיות העשירית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות התומך מאפיינת אנשים בעלי רוח חופשית, נלהבת, יצירתית וחברותית, שמסוגלים תמיד למצוא סיבה לחייך. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: נארוטו, אווטאר אנג, פיטר פרקר מספיידרמן, ג'ון לנון, קניה ווסט, מייבל פיינס מגרוויטי פולס וכו'.

פרוטגוניסט- ENFJ

אישיות הפרוטגוניסט מהווה כ2.5% מהאוכלוסייה, היא האישיות הרביעית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות הפרוטגוניסט מאפיינת מנהיגים כריזמטיים ומעוררי השראה, שמסוגלים להפנט את המאזינים להם. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: הארי סטיילס, מרטין לות'ר קינג, ג'ניפר לורנס, זנדאייה, החיפושית המופלאה וכו'.

מגשר- INFP

אישיות המגשר מהווה כ4.4% מהאוכלוסייה, היא האישיות השמינית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות המגשר מאפיינת אנשים פואטיים, אדיבים ואלטרואיסטיים, אשר שמחים תמיד לתת יד למען מטרה ראויה. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: ג'יי קיי רולינג, זוקו מאווטאר, קיאנו ריבס, לוק סקייווקר ממלחמת הכוכבים, דיוויד בואי, בל מהיפה והחיה וכו'.

סנגור- INFJ

אישיות הסנגור מהווה כ1.5% מהאוכלוסייה, היא האישיות הנדירה ביותר באוכלוסייה. אישיות הסנגור מאפיינת אידיאליסטיים שקטים ומיסטיים, אך עם זאת מעוררי השראה ונחושים. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: אמא תרזה, נלסון מנדלה, אלזה מלשבור את הקרח, ג'ון סנואו ממשחקי הכס, לוקי, מהטמה גנדי וכו'.

הזקיפים:

קונסול- ESFJ

אישיות הקונסול מהווה כ12.3% מהאוכלוסייה, היא האישיות השנייה הכי נפוצה באוכלוסייה. אישיות הקונסול מאפיינת אנשים אכפתיים, חברותיים ופופולאריים ביותר, שתמיד שמחים לעזור.  דמויות מוכרות עם אישיות זו: בובספוג, טיילור סוויפט, קטרה מאווטאר, ג'ו ביידן, אריאנה גרנדה, מוניקה מחברים, קנדיס פלין מפיניאס ופרב, ג'יימס צ'ארלס וכו'.

מנהל- ESTJ

אישיות המנהל מהווה כ8.7% מהאוכלוסייה, היא האישיות החמישית הכי נפוצה באוכלוסייה. אישיות המנהל מאפיינת אנשים בעלי יכולות ניהול מצוינות, אין כמותם בניהול של דברים ואנשים. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: הרמיני מהארי פוטר, סוקה מאווטאר, גורדון רמזי, רג'ינה ג'ורג', מר קראב, הילרי קלינטון, מישל אובמה וכו'. 

 

מגן- ISFJ

אישיות המגן מהווה כ13.8% מהאוכלוסייה, היא האישיות הנפוצה ביותר באוכלוסייה. אישיות המגן מאפיינת אנשים מגנים, מסורים וחמים אשר תמיד יהיו מוכנים להגן על יקיריהם. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: קפטן אמריקה, אמה ווטסון, מורטי מריק ומורטי, קים קרדשיאן, הפנתר השחור, ביונסה, סלנה גומז וכו'.

לוגיסטיקאי- ISTJ

אישיות הלוגיסטיקאי מהווה כ11.6% מהאוכלוסייה, היא האישיות השלישית הכי נפוצה באוכלוסייה. אישיות הלוגיסטיקאי מאפיינת אנשים פרקטיים וממוקדי עבודות, שאי אפשר להטיל ספק במיומנותם. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: סקווידוויד מבובספוג, דארת' ווידר, רוס מחברים, אמי סנטיאגו מברוקלין 99, קפטן ריימונד הולט מברוקלין 99 וכו'.

המגלים:

בדרן- ESFP

אישיות הבדרן מהווה כ8.5% מהאוכלוסייה, היא האישיות האחת עשרה במדד הנדירות באוכלוסייה. אישיות הבדרן מאפיינת אנשים ספונטניים, אנרגטיים ונלהבים. אף פעם לא משעמם כשהם בסביבה. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: פרדי מרקורי, רון וויזלי מהארי פוטר, קוונטין טרנטינו, רייצ'ל מחברים, קמילה קבלו, ג'ואי מחברים, אדל, מיילי סיירוס, ג'סטין ביבר, ניקי מינאז', מוצרט וכו'.

יזם- ESTP

אישיות היזם מהווה כ2.4% מהאוכלוסייה, היא האישיות השביעית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות היזם מאפיינת אנשים חכמים, אנרגטיים ובעלי תפיסה חדשה אשר נהנים 'לחיות על הקצה'. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: דונלד טראמפ, האן זולו ממלחמת הכוכבים, ת'ור, אווטאר קורה, סנדי מבובספוג, בארט סימפסון, תומאס אדיסון, סטאן פיינס מגרוויטי פולס, אנג'לינה ג'ולי וכו'.

הרפתקן- ISFP

אישיות ההרפתקן מהווה כ8.8% מהאוכלוסייה, היא האישיות הרביעית הכי נפוצה באוכלוסייה. אישיות ההרפתקן מאפיינת אנשים 'גמישים' ומקסימים, אשר מוכנים תמיד לחקור ולחוות דברים חדשים. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: בילי אייליש, הארי פוטר, לנה דל ריי, ליידי גאגא, מייקל ג'קסון, ריי סקייווקר ממלחמת הכוכבים, קיילי ג'נר, מרלין מונרו, קפטן מארוול, ריהאנה וכו'. 

וירטואוז- ISTP

אישיות הוירטואוז מהווהכ5.4% מהאוכלוסייה, היא האישיות התשיעית הכי נדירה באוכלוסייה. אישיות הוירטואוז מאפיינת נסיינים אמיצים ופרקטיים, בעלי שליטה מצויינת במגוון כלים ותחומים. דמויות מוכרות בעלות אישיות זו: וולדימיר פוטין, סטיב ג'ובס, תוף מאווטאר, קטניס אוורדין, אמינם, מולאן, שרק, קנדל ג'נר, האלמנה השחורה, פרי הפלטיפוס וכו'.

אם תהיו מעוניינים לגלות מהו סוג האישיות שלכם אתם מוזמנים לבצע את מבחן 16 סוגי האישיות.

למבחן באנגלית: 

https://www.16personalities.com/free-personality-test

למבחן בעברית: https://www.16personalities.com/he/%D7%9E%D7%91%D7%97%D7%9F-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%95%D7%AA

למציאת דמויות עם אישיות דומה היכנסו לאתר בקישור המצורף וכתבו את סוג האישיות שלכם (ארבעת האותיות) בסרגל החיפוש. לאתר PDB: https://www.personality-database.com/search?q=ISTP

*לתוצאות מדוייקות יותר, בצעו את המבחן באנגלית:)

2.png

-ספרו על חלום שלכם, הביאו ציורים, תמונות או כל דבר אשר יכול לשמש לכם לעזר בעת ההמחשה שלכם.


-הדרכה לא חייבת להיות על משהו ריאליסטי, במידה ובחירת הנושא הינה חופשית יש לכם את כל הכוח לבחור לספר על כל נושא שעל ליבכם כגון: קיומם של חייזרים, חלום שחלמתם, אפקט הפרפר וכו׳.

 

רעיונות להדרכה

2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

צהוב או לא // דנה ברבי:

היי! אני דנה ברבי- מש"צית בתיכון לאומנויות והשאלה שכולם עוסקים בה זה אם הם מש"צ צהוב או לא ,אני באה לעשות לכם סדר. 😊

בוא נתחיל !

 

שרוואל בטיול : אם אתם לובשים שרוואל בטיול אז אתם הטוב שבטוב, אתם אוהבים לעשות השכמות מוקדם בבוקר ואוהבים לישון מאוחר, והכי חשוב זורמים על מורלים, אבל לשאלה הגורלית- זה הופך אתכם לצהובים?!?!?! לא, אתם כנראה גם מאחרים למסדרים ונשארים מאחורה לפטפוטים אבל אתם לא צהובים. 

דגמ"ח לא של של"ח : אתם כנראה מטיילים גם מחוץ למש"צים, אתם הולכים מהר ואתם ממש אוהבים הסמלה. אתם תקנו כל דבר ממותג של המש"צים, ואתם לא בררנים. אז לשאלת מיליון הדולר; אתם צהובים או לא?!?!?!?! ברכותיי, אתם צהובים! אתם מגיעים למסדרים ורוצים להיות אוריאל  גפן צימרמן. כבר מכיתה ז' רציתם לעבור קורס הישרדות ואתם החומר הכי מורעל של המש"צים!

כאפייה : אתם אוהבים את המדבר, אתם אוהבים לשתות תה בתצפיות ואתם רוצים להיראות מגניבים כי אתם מגניבים- כאילו, באמת- מי שלובש כאפייה יוצאת ממנו מגניבות, אתם נראים כאילו יש לכם מושג במה שאתם עושים, ויש לכם ביטחון עצמי גבוה. לשאלתנו - צהוב או לא ?!?!?!?! ברכותי, אתם לא צהובים. אתם אוהבים לשמוע שירים ארץ ישראלים ולהכין אוכל, וכמובן ולאכול! אתם אוהבים לאכול ... בעצם כל המש"צים אוהבים לאכול. 

חולצת משצים בסיסית : אתם אוהבים את כל הרעיון של "מדים " למש"צים. אתם מרגישים שייכות לחלק גדול, וזה עוזר לכם. חוץ מזה ראיתם שחולצות משצים זה הסטייל החדש. מי שלא ראה אי פעם הסמלה יכול ללכת לארון הבגדים של מש"צ בוגר- בסופו של דבר כל הארון של"ח. אזזזזזזז… צהוב או לא ?!?!?!?!?! צהובבבבבבבב!! אתם חלק מהמש"צים הצהובים ואין מה לעשות … אני חושבת שזו ההסמלה, היא מכתימה אתכם בכתם צהוב.

 כובע מש"צים: מדובר רק על כובע משצים- אם כל הכובע שלכם מלא בפצ'ים וסיכות תישארו, אם הכובע ריק- זה לא בשבילכם. ואוווווווו אתם צהובים!! אתם נוטפים צהוב,כנראה ששמרתם כל פץ' וסיכה מכיתה ח' ואם תאבדו את הכובע אתם כנראה תיקחו את זה קשה אבל לא נורא תמיד יש עוד פצ'ים להשיג. 

bottom of page