top of page
לג בעומר ממיתון.jpg
Untitled-1.png

מהו חג הפסח// יואב גבע

מהו ל"ג בעומר?
פירוש השם ל"ג בעומר הוא 33 בעומר. מדובר ביום חגיגי שחל כל שנה בתאריך י"ח באייר, בעיצומם של ימי ספירת העומר. ימי ספירת העומר הם 50 יום שנספרים מהיום השני של פסח ועד לחג השבועות. ל"ג בעומר, כאמור, הוא היום ה-33 לספירת העומר.
שני אירועים משמעותיים קרו בלג בעומר:
1. פסקו תלמידי רבי עקיבא למות - מגיפה קטלנית השתוללה בין תלמידי רבי עקיבא וקטלה 24,000 תלמידים כעונש על חוסר כבוד הדדי ראוי בין התלמידים. המגיפה פרצה בימים שלאחרי חג הפסח ונמשכה עד לל"ג בעומר. ביום ל"ג בעומר פסקו תלמידי רבי עקיבא מלמות, ועל כן נקבע יום זה כיום שמחה.
רבים נוהגים מנהגי אבלות בימי ספירת העומר מפסיקים את אבלותם בל"ג בעומר או מיד עם צאתו, בהתאם למסורת לפיה תלמידי רבי עקיבא פסקו למות ביום זה. גם בקרב אלה שממשיכים לנהוג מנהגי אבלות עד חג השבועות, יש שמפסיקים אותה רק ליום ל"ג בעומר.
2. זהו היום שבו נפטר רבי שמעון בר יוחאי , ל"ג בעומר הוא נחשב ליום שמחה מסורתי, וכנקודת ציון להפסקת מנהגי האבלות הנוהגים בימי ספירת העומר.
בין המנהגים המרכזיים בל"ג בעומר: הדלקת מדורות, עליה למירון להילולת בר יוחאי ועריכת טקס החלאקה לילדים (החאלקה הוא טקס תספורת יהודי, הנערך לילדים כשהם מגיעים לגיל שלוש, בהר מירון ליד קבר רבי שמעון בר יוחאי, ומספרים שם את כל הילדים שיום הולדתם השלישי חל בין יום הראשון של חג הפסח לל"ג בעומר).
ל"ג בעומר מכיל מספר מרכיבים, שמקורותיהם מרובים. המרכיבים, ומשקליהם משתנים מקהילה לקהילה ומתקופה לתקופה:
הילולת בר יוחאי, שנהוגה מהמאה ה-16.
(בסמוך למירון אירוע שמחה, עלייה לקבר מסורתי רב-משתתפים המכונה "הילולה"). 
הדלקת מדורות, בעיקר בארץ ישראל, הדלקת נרות ומשואות, וקריאה בזוהר,
מחנאות ומשחקי חץ וקשת.
17973871-[Converted].png
הידעת?
נוהגים מנהגי אבלות בספירת העומר מכיוון שבעת המרד של בר כוכבא ברומאים, נהרגו עשרים וארבעה אלף מתלמידיו של ר' עקיבא במגפה שפרצה בין פסח לשבועות.
בתוך ימי האבל הותר היום ה – 33,  ל"ג בעומר, כיום שמחה וחג.

מרשמלו// לילך בן אהרון

 
 
 
מרשמלו // לילך בן אהרון
מי לא אוהב מרשמלו? הוא רך, מתוק וטעים.
המרשמלו מיוצר במגוון צבעים וצורות. הצבעים המקובלים הם לבן וורוד. המרשמלו נקרא על שם תמצית מיצוי הצמח שממנו הוא מופק.
המרשמלו מסתובב בעולם כבר יותר מ-4000 שנה אבל לישראל הוא הגיע רק לפני 34 שנים.
המדינה בה נמכרת כמות המרשמלו הגדולה ביותר הינה ארה"ב. 41 מליון טונות של מרשמלו, שזה משקל של 1,286  לווייתנים אפורים.
 
בל"ג בעומר המרשמלו הופך ל׳מסמר הערב׳ בשל צלייתו הטעימה במדורה.
לא פעם ולא פעמיים תהיתי לעצמי; מה היא הדרך המושלמת לצלות את המרשמלו כדי שמידת עשייתו תהיה טובה אך לא שרופה.
אז הנה מדריך קטן להגעה למידת הצלייה המושלמת;
* אל תכניסו את המרשמלו לתוך האש. הוא יישרף, דאגו שהוא יהיה כ 10 ס"מ מעל האש.
* צלו את המרשמלו במשך כ-90 שניות בלבד.
* הרטיבו את השיפוד לפני שתשפדו את המרשמלו, כך הוא לא ידבק ויחליק בקלילות, כמו כן ניתן להרטיב במעט מים את המרשמלו בעצמו וכך הציפוי ייצא יותר קריספי.
 
אז האם אתם טיפוסים של מרשמלו לבן? או ורוד?
אני אישית מעדיפה את הלבן:)
שיהיה לכם ל"ג בעומר מתוק במיוחד, זכרו לא לאכול יותר מדי מרשמלו.

רגע להתעדכן התוכנית החדשה של משרד האנרגיה   // עדי גרוסו

בתאריך ה18.4.2021 משרד האנרגיה פרסם תוכנית לעמידה ביעדי הפחתת זיהום כחלק ממאמצי העולם להפחתת פליטת גזי החממה לאטמוספירה.
אז קצת רקע, ב2015 ועידת האקלים של האו"ם קבעה את הסכם פריז, מטרתו הוא הפחתת פליטות גזי חממה, מזעור הנזק הקיים ומימון הטיפול בפליטות גזי חממה ברחבי העולם. במסגרתו כל מדינה שחברה באו"ם נדרשת לעמוד ביעדי הפחתת זיהום מסוימים, ואם היא אינה עומדת בהם מוטלים עליה סנקציות וקנסות כבדים.
כחלק מהאומות המאוחדות ישראל נדרשת לעמוד ביעדי הפחתת זיהום מסוימים, לשם כך משרד האנרגיה פרסם את התוכנית. התוכנית מאוד שאפתנית וכוללת יעדים רבים, יעדים קצרי טווח וארוכי טווח. יעד העל של התוכנית הוא הפחתה של כ-80% מפליטות גזי החממה בישראל עד שנת 2050. עם זאת, היעד הקרוב והמאוד משמעותי, הוא הפסקת ייצור אנרגיה בתחנות הכוח הפחמיות עד שנת 2025.
יחד עם מטרות העל האלה, התוכנית מדברת גם על מעבר לייצור מסיבי של אנרגיה על ידי השמש, מעבר לתחבורה חשמלית (ציבורית, כבדה ותחבורה קלה), תכנון עירוני חסכוני יותר (מבחינת אנרגיה ותחבורה) ועוד הרבה מאוד רפורמות אחרות.
בעיניי התוכנית אופטימית ומעודדת אם כי מטרת העל מאוד רחוקה. אני מאמין שעם העלאת המודעות הציבורית והחדרת הנושא לפוליטיקה נוכל להוביל ולדאוג לנו ולדורות הבאים. כי הגיע הזמן שנתעורר ונתחיל להיות אחראים לפגיעה שלנו בכדור הארץ, ונשקיע את כל המאמצים כדי שנחיה בעולם נורמלי. וכבר עכשיו אנחנו מתחילים להרגיש את הפגיעה שלנו בסביבה ואת שינויי האקלים הקיצוניים. ואני בטוח שכולנו סובלים עכשיו מגל החום הקיצוני שפוקד אותנו.

מש"צים מספרים\\ זוהר אביטל

ל"ג בעומר קרב ובא, למרות החלקים ההיסטוריים בחג המצוין כנקודת הציון לסיום מנהגי האבלות בימי ספירת העומר, יש המון זכרונות ורגעים של הנאה וחמימות הזכורים ממנו תמיד. בתור ילדה היינו נשארים כל הלילה מחובקים יחדיו כל המשפחה המורחבת, אין זכרונות יפים מאלו בעיניי. השבוע שאלתי את המשצים היפים שלנו מה הדבר האהוב עליהם בל"ג בעומר. בהחלט יש עקביות קלה לגבי שאילת שאלות על הדברים האהובים עליכם אבל לשמוע את התשובות על השאלות האלה זה לחלוטין הדבר האהוב עליי.
 
אלי שי דרמן קגנובסקי, שישיסט מבויאר משתף:
הדבר הכי אהוב עליי בל"ג בעומר זה לשבת עם חברים ופשוט לדבר באמת כמו שאי אפשר כמעט בשום יום אחר, משהו בנסיבות שיושבים עם מדורה ואוכל פותח אנשים לרמה אחרת
 
עידו טיאר, שישיסט מבויאר משתף:
אני אוהב בלג בעומר שכל החברים נפגשים אחרי הרבה זמן יחסית שלא (והשנה במיוחד בגלל הקורונה) ויושבים כולם ביחד עם על האש או מדורה ושרים ביחד שירים כאלה שכולם מכירים וישנים ביחד ועושים הכל בדרך הכי מצחיקה שאפשר להעלות על הדעת ויום אחרי פשוט נשפכים אחד על השני במזרון בחוץ או בבית של מישהו ומי שקם ראשון לוקח רמקול ומעיר את כולם בדרך מעצבנת אבל טובה😁😁😁
מוזמנים לבוא אלינו למדורות בירושלים פרטים בפרטי- 0585615485  
 
נופר גיאת שמיניסטית מעירוני ג במודיעין משתפת:
הדבר הכי אהוב עליי בל"ג בעומר זה לשבת סביב המדורה להנות מהחום שלה, ולהסתכל על הלהבות לצלות תפוח אדמה ומרשמלווו, לשבתתת עם האנשים האהובים עליי מסביב לשיר שירים, לנצור חוויותתת, אפילו לשים מוזיקה ולרקוד מסביבב❤️
 
אוריין עמר שמיניסטית מרנה קסין משתפת:
אוקיי אז הדבר הכי אהוב עליי בל"ג בעומר זה המרשמלו!!!!
הדבר הכי טעים שישששש:) 
אני אוהבת את המרשמלו בל"ג בעומר לא רק בגלל שהוא שרוף והופך את זה לטעים יותר אלא כי זה חלק בלתי נפרד מהאווירה של ל"ג בעומר עם חברים. 
רצוי להצטייד בהמון שקיות מרשמלו בטעמים עם חברים ובמקום לזהם את הסביבה עם מדורות גדולות, להדליק פק"ל ומומלץ גם גיטרה ברקע :) 
המלצה אחרונה ממני לפני ל"ג בעומר לאנשים שבאמת הולכים על הקצה! קחו מרשמלו שרוף ושימו 2 פתיבר בין לבין או שתזלפו על המרשמלו השרוף שוקולד - אתם עוד תודו לי😎
 
342471-PA9R3U-906.jpg
         השבוע בהיסטוריה
בתאריך 26.4.2018 נספו תשע נערות ונער אחד בנחל צפית. הם היו במהלך טיול גיבוש של מכינה קדם צבאית כאשר הם נקלעו לשיטפון עז. השיטפון נגרם עקב גשמים רבים וחריגים באיזור שהתנקזו לנחל צפית. אירוע הגשם היה יחסית חריג אך היה ניתן לצפות את השיטפון, הקבוצת נערים שלוותה בשני מדריכים וחובש שינתה את מסלולה המקורי וטיילה בנחל צפית בגלל סכנת שיטפון במקום אחר. אך כנראה לא היה מספיק מידע על הגשמים באיזור וככל הנראה הייתה רשלנות מעורבת בעניין.
האירוע היה כשמו, אסון. באמצע טיול כיפי במכינה קדם צבאית 10 חניכים נהרגו לשווא, כאשר חמש דק' לפני השיטפון הפתאומי היה עדיין חיוך ענק על פניהם. האסון היה מאוד קשה למשפחות ההרוגים והיה אירוע קשה בקנה מידה ארצי. אני מאמין ומקווה שהופקו הלקחים מהאירוע הכואב הזה ומהמוות המיותר של עשרת הנערות והנערים האלה, ואני מאחל לכולנו שאירוע כזה לא יקרה שוב.

 

2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

שבת שלום לכולם.ן❤

כמה של"ג בעומר אקטואלי\\עדי גרוסו

איך אני אוהב את ל"ג בעומר, מדורות, צחוקים, אווירה ומה לא, אבל בשנה הזאת ל"ג בעומר היה אקטואלי במיוחד, הרי חוגגים את ל"ג בעומר בסיום ימי האבל על תלמידי רבי עקיבא, שקטלה אותם מגפה קטלנית וכ-24,000 תלמידים נפטרו. אמנם למזלנו לא נהרגו כל כך הרבה אנשים במגפה הנוכחית, אבל החזרה שלנו לשגרה מבורכת. אולי שמגפת הקורונה לא הייתה בגלל חוסר כבוד הדדי ראוי(;
bottom of page