top of page

 ממ"יתון מהסרטים

 
 

04.02.2021

כ"ג בשבט תשפ"א

Untitled-1.png

מה הם סרטי המדע הבדיוני // יואב גבע 

הדגש בסרטים אלה הוא על עלילה שבה לטכנולוגיה מתקדמת יש תפקיד מרכזי. סרטים אלה הם בדרך כלל עתירי אפקטים מיוחדים על מנת להציג טכנולוגיה עתידנית מתקדמת, עולמות רחוקים, חייזרים ועוד.

חלק מסרטי המדע הבדיוני מבוססים על ספרים בדיוניים וחלקם על תסריט מקורי.

בעשורים האחרונים סרטי מדע בדיוני רבים הם גם סרטי פעולה.

נושאי האופייניים לסרטי המדע הבדיוני כוללים בין השאר מסעות בחלל, מפגשים עם חייזרים, רובוטים, קיבורגים, אנדרואידים ובינה מלאכותית, מסע בזמן, הנדסה גנטית, סרטי אסונות ואפוקליפסה, סרטי גיבורי-על וסרטי קומיקס.

 

(רובוט: בעל יכולת תנועה הנשלט על ידי בקר ממוחשב.)

(קיבורגים: הוא היחוס המקובל לישות שמכילה מרכיבים הן ביולוגים והן מלאכותיים מטבעם.)

(אנדרואידים: הם ייצור מלכותי הדומה לרובוט ודומה בצורתו והתנהגותו לבן אדם ולרוב בעל בינה מלאכותית.)

(בינה מלאכותית; כל מה שאדם יודע לעשות אך עדיין אין אנו יודעים לתכנת אותו.)

(מסע בזמן: לנוע בין הזמנים נגיד משנה 566 לשנת 4957.)

(הנדסה גנטית: היא תהליך של שינוי גנים ביצורים חיים באופן מלאכותי על ידי האדם ובכך שינוי תכונותיהם.)

(סרטי אסונות: הם סרטים אשר במרכז עלילתו קיים אסון שבא או מתמשך.)

(אפוקליפסה: קץ העולם, אסון עולמי, הרג כל בני האדם מהעולם.)

(גיבור על: לרוב בעל כוחות מיוחדים כוחות על אנושיים שבהן הוא משתמש בזה לטובת הכלל.)

(סרטי קומיקס: סוג אומנות בה דמויות אשר מצוירות ברצף ואירועים אשר משתנים מתמונה לתמונה.)


 

סרטי מדע בדיוני ראשונים הופיעו בתקופת הסרט האילם. בשנת 1902.

המדע הבדיוני היה בדעיכה מסוימת בשנות ה-40 של המאה ה-20, עם פרוץ מלחמת העולם השנייה, שבמהלכה התמקדה התעשייה בעיקר בסרטי תעמולה, בשנות ה-50 זכה הז'אנר מדע בדיוני לתחייה מחודשת כאשר יצאו מספר סרטי מדע בדיוני דלי תקציב. 

בסוף שנות ה-60 ולקראת שנות ה-70 של המאה ה-20 קיבל ז'אנר זה דחיפה ופריצה אל עבר החלל.

(הנוסע השמיני שילב מחדש בין תרבות האימה למדע הבדיוני כאשר הביא לתודעת הציבור את התוצאות ההרסניות שבגילוי עולמות חדשים.)

את שנות ה-80 של המאה ה-20 פתח סרט המדע בדיוני פלאש גורדון.

(בשנות השמונים גם התפתחה האנימה היפנית, שעסקה לרוב בעולמות עתידניים ופוסט-אפוקליפטיים.)

מסוף שנות השמונים, דרך שנות ה-90 של המאה ה-20 ובמשך שנות ה-2000, גדל מספר סרטי הקולנוע העוסקים בז'אנר.

(בתרבות הסייברפאנק (תת סוגה בספרות המדע הבדיוני) נוצרו סרטי מדע בדיוני המשלבים פעולה ואפקטים מיוחדים.)

(לספרו של רוברט היינליין, "גברים בחלל". הועלתה האפשרות כי החיים על פני כדור הארץ ייכחדו לאחר נפילת מטאורים ותואר קיומה של מציאות חלופית.)

 

ב-2004 יצא סרט הקולנוע "אני, רובוט" המבוסס באופן רופף על ספרו של אייזק אסימוב, ומתאר עתיד אוטופי שבו אנדרואידים משרתים נאמנה את אדוניהם, בני האדם.

17973871-[Converted].png

?הידעת

קינג קונג היה הסרט האהוב על אדולף היטלר

 

צמחים אכילים // דנה ברבי

 
 
 

באזורנו הנפלא יש מגוון צמחים שניתן לאכול, בעיקר בתקופת החורף . יש לציין שכל הנאמר בכתבה לא מחליף מקור אמין ויש לבדוק גם במקורות אחרים לפני שיוצאים ללקט. אם כך יש הרבה מאוד צמחים שדומים לצמחים אכילים, לא מומלץ לצאת ללקט ללא חבר או מדריך שמכיר ויודע, לא ללקט צמחים שאינכם מכירים וצמחים מוגנים!!!

לפניכם מגוון סוגי צמחים ניתנים לאכילה.

גדילן: גדילן הוא קוץ חד שנתי נפוץ. הצמח יכול להתנשא לגובה של כ1.5 על פי האינטרנט, אך יש אנשים רנדומליים בשפלה שטענו שהצמח התנשא לגובה של 2 מ' ויותר. פרחיו של הצמח הם אותם כדורי פריחה סגולים שאנו נוהגים לראות בדרכים ולומר: מזה ככה זה?! מוזנח פה! המועצה האזורית באזורים האלה לא מתפקדת. הוא מזוהה לפעמים בטעות כדרדר. אך בהזדמנות זו של הפורום, יש קוץ ויש קוץ! יש דרדר ויש גדילן אל לנו לפול בגזענות ולצאת פרימיטיביים פה או שמה יותר גרוע, להיות מזוהים כאנשים חסרי השכלה בתפוצות הצמחים הקוצניים בישראל.  צורת הגדילן נראית כמו עלה של חסה עם רוצים ופסים לבנים (לא גזענים). אז חמודות מתוקות שלי. הגדילן הוא ללא ספק צמח מובחר. עם כריזמה קוצים ואופי. עממה הטעם הוא בדיוק נחלת הכישרון שלו. באינטרנט יש הרבה מאמרים פלצניים של אנשים שרק ראו אותו בגבעה ליד בית שמש ובטוחים שהוא גדל במקום באולימפוס.  בכל מקרה טעמו מר ובקיצור לא טעים, אם אתם מעוניינים להוכיח שאתם בקיעים בתפוצות הצמחים אנה מכם לכו על צמח עם יותר אופי פופי כזה שהוא מלא בחושו ובלי קוצים!!!! אז לסיכום הגדילן הוא ללא ספק צמח עם כבוד ואמירה אך בתור צמח בר למאכל אני אגיד זאת כך: אם אתם לא על סף גסיסה הוא לא בדיוק רלוונטי להיות חלק מהתפריט שלכם!

 

לאחר שסיכמנו על הגדילן החביב. נעבור לחומעה היפה. בנוגע לשם, יש דברים לא נבין לא נדע. אז החומעה. חומעה היא צמח עם פאסון. לא עוד איזה חוחן דרוס בצידי הכביש. עליה של החומעה בעלי מעטפת חלקה ולעיתים ניתן לראות נקודות בצבע בורדו על העלים ולפעמים גם הגבעול הוא בצבע בורדו.  צורת העלים אליפטית יחסית  וצבעם ירוק בהיר הדומה מאוד לשל חסה. חומעתנו היא איננה צמח תמים ויש לה צד של חתולה שחורה וגם שורטת. עלי חומעה מכילים חומצה אוקסלית אשר פוגעת בתפקוד הכליות ועלולה לגרום לאבנים בכליות. עממה העלים מכילים כמות מאוד קטנה של החומצה ועם לא צורכים כמויות ממש מסיביות של הצמח אין סיבה לדאגה. למען הסר חשש ציוותנו  לחלוט את העלים לפני הצריכה במים רותחים. על שם מה אתם שואלים ילדותיי? אני אגיד לכם. אנו חולטים את עלי החומעה כי אנחנו לא מתחכמים עם הכותבת! אנחנו ילדות טובות. לא חותכות מהצד. לא עושות רברס בלי להסתכל ונתקעות בתמרור עצור. לא משחקות עם הבריאות שלנו בשביל לצאת איינשטיין בשנקל. פה העניין סוכם. אז לסיכום החומעה היא צמח מעולה בעל טעם חמצמץ שמעולה להרבה דברים טובים אך זו אינה טיפשה ובהשכלתנו לא ניתן לה להרוס לנו כליה.  

 

אחרי שגמרנו עם החתולה השחורה. נעבור הלאה! יש הרבה צמחים טובים שם בחוץ אך אחד הפייבוריטים הבולטים ביותר שלי! תרד בר או סליקא (בערבית) או סלק בר. לפני שנתחיל יש לי כמה מילים להגיד עליו. הוא צמח צנוע! בעל מידות טובות! טוב לכל הדברים שתרד טוב להם (מן הסתם) הוא לא מחפש להרעיל אותנו בינתיים והוא קל לזיהוי. רוב האנשים לא מודעים אליו אך אם נדע לחפש ולא נהיה עצלנים או מכורים לשיקוצי המסכים השונים כגון: פורטנייט, קנדי קראש (לאלו שתקועים למאה הקודמת מבינינו), מיינקראפט, קלאש רויאל (משחק עם שפיריות מעופפות שעד היום לא הצלחתי לשים עליו את האצבע) ועוד כל מיני שיקוצים כאלו או אחרים שמונעים מאיתנו  להתפקס בדברים החשובים, היינו מצליחים למצוא אתו יחסית בקלות. צורת עליו של תרד הבר היא מעוינים. גוון האלים הוא ירוק כהה כדומה לזה של המנגולד או של התרד הטורקי למי שמכיר. את הצמח ניתן למצוא במלא מקומות. בעיקר בשולי שדות מעובדים. אם ראיתם לפעמים אנשים בשדה עם שקיות מלאות בעלים לא מזוהים והרמתם גבה עליהם ובראשיכם המעטתם בערכם עם משפטים כמו, תראו את אלו הולכות כאילו אנחנו ביציאת מצרים עם השקית של רמי לביא על הגב. או, וואי תראו כמה הם קטפו למה הם צרכים לטייל בחוץ אם הם מביאים את העשבים והצמחים כבר אליהם הביתה? ועוד כל מיני משפטים. ברכותי היום אתם יכולים לעבור לצד הנשפט ולהתחיל ללקט. 

רגע להתעדכן- ההפגנות ברוסיה //עדי גרוסו

בשבועות האחרונים מתרחשות הפגנות ענק בכל רחבי רוסיה נגד המנהיג ולדימיר פוטין בטענה שהוא מושחת וגנב, וההפגנות גם מוחות נגד מאסרו של אלכסיי נבלני.

אלכסיי נבלני הוא עורך דין ופעיל פוליטי אופוזיציוני, מזה כבר שנים הוא פועל נגד שחיתות השלטון ברוסיה ונחשב למתנגד חריף לולדימיר פוטין ולשלטונו.

כבר הרבה מאוד זמן שלטונות רוסיה מאיימים עליו ותופרים לו תיקים משפטיים, ובאוגוסט 2020 הוא הורעל ברעל קטלני כאשר היה בטיסה פנימית ברוסיה. הוא הועבר לגרמניה שם רופאים נלחמו על חייו והצילו את חייו בנס. לפני הרעלתו הוא ועמיתיו למחאה נגד השלטון, הכינו סרט בו מתואר ארמונו המפואר של נשיא רוסיה המשתרע על שטח ענק וכולל בו אלפי יצירות אמנות ואלמנטים של זהב. בסרט הוא מתאר כיצד פוטין משתמש בכספי הציבור למען רווחתו ועסקיו. הסרט מתפרסם כאשר נבלני מחלים ומצהיר כי בכוונתו לחזור לרוסיה מברלין, המשטר ברוסיה איים שיפעילו נגדו עונש מאסר על תנאי, נבלני השיב כי זכותו לחזור למולדתו. ב17 בינואר נבלני עלה על טיסה מברלין למוסקבה וכאשר המטוס נחת במוסקבה, נבלני עוד לא הספיק לרדת מהמטוס וכבר נעצר ונשלח למאסר עד שיחל ההליך המשפטי נגדו. בעקבות מעצר זה תומכיו ואשתו ארגנו הפגנות ענק שנמשכות בימים אלה בכ-120 ערים מרכזיות ברוסיה מגבולה המערבי ועד גבולה המזרחי. ההפגנות מוחות במעצרו והקריאה הנפוצה בהן היא: "פוטין הוא גנב!". המשטרה ברוסיה מדכאת הפגנות אלו באגרסיביות והרשויות ברוסיה מגנות את ההפגנות ומגדירות אותן כלא חוקיות. למרות זאת, אלפי אזרחים רוסיים מוחים נגד השלטון ונעצרו על ידי המשטרה אלפי מפגינים כולל אשתו של אלכסיי נבלני.

המצב ברוסיה מורכב, מזה 20 שנים שהיא תחת שלטון פוטין. במקור רוסיה הוקמה כמדינה דמוקרטית אך כעת המדינה היא דמוקרטית לכאורה. ברוסיה המשטר הוא משטר אוטוקרטי סמכותני, בשלטון זה כל סמכויות המדינה נתונות תחת ידיו של אדם אחד (שלטון זה חולק הרבה מאפיינים עם דיקטטורה), המשטר מתאפין בפיקוח חברתי הדוק וצפייה מהאזרחים לציות מלא לרוב תוך שימוש באמצעים מדכאים המפרים בבוטות את זכויות האדם. ברוסיה יש פגיעה רחבה במתנגדי השלטון כגון: עיתונאים, פעילים דמוקרטיים ועוד…

עקב סמי הדמוקרטיות של רוסיה השלטון לא הוחלף שם זמן רב, וכל בחירות יש חשד מבוסס לשינוי התוצאות, אך כל פעם אינה מתבצעת חקירה בנושא. משטר שאינו דמוקרטי, מדינה עשירה, ותקופת שלטון ארוכה הם המרכיבים המושלמים לשחיתות שלטונית. ממשלתו של פוטין מתהדרת בבתים וארמונות מלאים בזהב ובמוחצנות מוגזמת המחקים את המלך לואי ה14 וארמונו. אמנם סופו של לואי היה הוצאה פומבית להורג במהלך המהפכה הצרפתית, אך פוטין מתהדר בעושרו ובכוחו בצורה בוטה בעידן מודרני (שמעצמות העולם המערבי אינן מתנהגות כך) שרובו דמוקרטי ובעל מעט משטרים חשוכים.

בימים אלה אנו עדים לדיכוי אזרחים תומכי דמוקרטיה ואתיקה שכוונתם לשמור על כספי הציבור ולהפוך את המדינה שלהם למקום טוב יותר, שבו המשטר מוסרי ומתנהל בצורה מיטבית. הדיכוי של הרשויות נגד המתנגדים יותר מידי אלים, ופוגע בזכויות הבסיסיות של האזרחים, הן בזכות להפגין והן בזכות הבסיסית להגנה על גופם. לפי דעתי המחאה צודקת בצורה חד משמעית וראוי שהמשטר ברוסיה יהיה דמוקרטי.לפי דעתי, מעצמה כלכלית וצבאית כמו רוסיה צריכה להיות דמוקרטית למען האינטרס העולמי. השקפת העולם שלי מאוד סוציאליסטית- דמוקרטית, ואני סבור כי יש לחתור לכמה שיותר ליברליזם עולמי שמבוסס על שיתופיות ושיתופי פעולה מתוך הבנה של שותפות גורל, הרי כולנו חיים באותו עולם שמתפתח במהירות וקורס מבחינה אקולוגית. 

לכן, משטר דמוקרטי במעצמה כל כך גדולה זה דבר שבעיני חשוב מאוד. אך כרגע המצב שונה מאוד ואני מקווה שיתקיימו בחירות ראויות ברוסיה.

מהאירועים ברוסיה אנחנו יכולים ללמוד שריכוזיות שלטון ושלטון ממושך אינם טובים למדינה, ובארץ הקטנה שלנו צריכים להיזהר מכך, למרות שאנחנו מדינה דמוקרטית שלכאורה מתנהלת כשורה. 

עם זאת, יהמר לזכותינו שאנחנו נמצאים רחוק במצבינו החברתי-פוליטי מהכאוס והשחיתות שמתרחשים ברוסיה.

 
 

לכל הנערים שאהבתי \\יהב רוסמן

"לכל הנערים שאהבתי" הינו סרט דרמה המובסס על ספרה של ג'ני האן, סרט זה הינו סרט מקורי של נטפליקס. הסרט מיועד לגילאי 13+ 

הסרט הפך לפופולרי מהר מאוד  ובשנת 2019 זכה בפרס הסרט הנבחר ביותר בקטגוריית דרמה בפרסי בחירת הנוער בישראל. 

לארה ג'ין הינה תלמידה אשר כתבה לחמישה בחורים מכתבי אהבה, היא מעולם לא תכננה לשלוח אותם אך כתבה את הכתובת ואף הדביקה בולים. 

באופן מסתורי, המכתבים נשלחו, ועכשיו, לארה ג'ין בבעיה, מה היא תעשה? איך תתמודד עם ההשלכות של המכתבים האלה?

לסרט זה צולם סרט המשך- לכל הנערים שאהבתי נ.ב. אני עדיין אוהבת אותך

הסרט השלישי אמור לצאת במהלך 2021

342471-PA9R3U-906.jpg

השבוע בהיסטוריה

בתאריך 4.2.1997 המריאו שני מסוקי צה"ל ביחד עם 73 אנשים לכיוון מוצבים דלעת ובופור שבדרום לבנון. הלוחמים הוטסו לדרום לבנון במטרה לבצע פעילות מבצעית ברצועת הביטחון, ובזמן זה חלק מדרום לבנון היה בשליטת ישראל מאז 1985 ונקרא רצועת הביטחון. כ-10 דק לאחר ההמראה המסוקים התנגשו אחד בשני וצנחו אל הקרקע, המסוקים התרסקו וכל 73 הלוחמים ואנשי הצוות נהרגו במקום. אסון המסוקים היה תאונה מזעזעת ונחשב לאסון תעופה קטלני. הביקורת הציבורית זירזה את הנסיגה של ישראל מלבנון שלבסוף קרתה ב23.5.2000. האסון הוא אירוע עצוב מאוד שקרה לישראל וזכור בצורה ברורה. לזכר החללים הוקם אתר הנצחה ומספר רב של אנדרטאות ברחבי הארץ.

מי שראה את האסון מתאר שזה היה נראה כמו חלום רע וסצנה עצובה מסרט, אך אסון זה עדיין כואב.

.

 

לחיות בסרט זה טוב, אך במידה //עדי גרוסו

כאמור הנושא של הממ"יתון הנוכחי הוא "ממ"יתון מהסרטים", ישר כשנבחר הנושא הזה חשבתי על זה שאנשים כל הזמן אומרים "אתה חי בסרט", למען האמת לי די נחמד לשמוע את זה מאנשים אחרים.

לפי דעתי תמיד טוב "לחיות בסרט" לפעמים, זה משאיר אותך אופטימי וגורם לדמיון שלך לפעול, נורא כיף לדמיין סיטואציות אופטימיות או "מושלמות", להתנתק קצת מהמציאות ומהצרות, זה תמיד משאיר טעם טוב אחרי. אבל לפעמים חשיבה חיובית לבדה זה דווקא דבר רע, לפעמים כשאתה חושב חיובית לקראת מבחן או משהו כזה, אתה קצת מרמה את עצמך ואת המוח שלך. לי חשיבה חיובית לבדה תמיד נותנת לי הרגשה שכבר השגתי את המטרה שלי וככה אני מכויל לפחות עשייה וההישגים שלי בהתאם. בגלל זה, צריך לחשוב חיובי תוך הכרה גם במכשולים שנמצאים בדרך אל מטרתינו בנוסף לרמת המוטיבציה שלנו, בעיקר כאשר מדובר במשהו שמאוד חשוב לנו. אבל ללא ספק לפנטז זה כיף, רק צריך לשמור על כך במידתיות, כמו כל דבר.

2.png

אם יש לכם לחץ בלימודים אפשר לראות סרט בשביל להירגע 

 

טיפ שבועי

2.png

חלומות יכולים לבוא במספר דרכים בין אם מדובר בחלומות לעתיד או בחלומות בלילה. נסו לשמור על חלומותיכם, ספרו עליהם, על תוכניותיכם לעתיד, חלומות שחלמתם. הוסיפו ציור, תכנון או הדגמה על מנת להבהיר למאזינים את דבריכם. זכרו שחלומות הם אישיים ואין פסול בך, שתפו ב- שעל ליבכם הדבר ימשוך את המאזינים ויהפוך את העברת ההדרכה לקלה, מהנה ומעניינת יותר.

 

רעיונות להדרכה

צוות ממיתון ממליץ

המלצת צפייה הארי פוטר היא סדרת סרטים המבוססת על ספרים שנכתבו על ידי ג'יי קיי רולינג הסרטים מתאימים לכל המשפחה ואפשר לראות בשביל להירגע מהלימודים.

2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

צוות ממיתון ממליץ

האם חלמתם פעם חלום שגרם לכם לרצות ליצור בעקבותיו? מירנדה אוורטס בת השש חלמה על מלכת חביתיות, מלך עוגיות וחבורת דרקונים. כשהתעוררה, בעזרת משפחה יצרה את המשחק 'חלומות' או בשמו המקורי ""Sleeping Queens. 

מהלך המשחק: 

כל שחקן מקבל לידיו 5 קלפים בתחילת המשחק מטרת המשחק לצבור מלכות, כאשר לכל מלכה יש ערך מספרי משלה במשחק משתתפים הקלפים הבאים

מלך – אשר יכול להעיר מלכה מהאזור המרכזי

אביר – אשר יכול לחטוף מלכה ערה ממשתתף אחר

דרקון – מגן על המלכה מפני חטיפתה על ידי האביר

ליצן חצר – קלף מצחיק המאפשר למשתתף הזוכה להעיר מלכה

שיקוי שינה – מרדים את אחת המלכות של משתתף אחר

שרביט קסמים – מאפשר למשתתף להתגונן מפני שיקוי השינה

וקלפי מספרים מ 1 עד 10

בכל מהלך על המשתתף להיפטר מקלף אחד או יותר מהקלפים שבידו באחת מ 3 אפשרויות פעולה

אחת – להיפטר מקלף אחד ולמשוך קלף אחר מהקופה

שתיים – להיפטר משני קלפים זהים ולמשוך שני קלפים מהקופה

שלוש – להיפטר משלושה קלפים או יותר, אשר יוצרים תרגיל חיבור ולמשוך קלפים אחרים מהקופה

המנצח הוא המשתתף שצבר ראשון 5 מלכות או 50 נקודות (במשחק של 2-3 משתתפים) או זה שצבר 4 מלכות או 40 נקודות (במשחק של 4-5 משתתפים) או זה שצבר מספר גבוה ביותר של נקודות כאשר כל המלכות ערות.

על המלכות:

ישנן מספר מלכות בעלות יצרים ותכונות משלהן.

1. מלכת הלבבות הנה המלכה בעלת הערך הגבוה ביותר (20), המחזיק בה מחזיק בסיכוי הגבוה ביותר לניצחון.

2. מלכת הכלבים ומלכת החתולים אינן מסתדרות. במידה והנך מחזיק באחת מהן ומעיר את השנייה, עלייך להחזיר אחת מביניהן.

3. מלכת הוורדים מעירה עמה מלכה נוספת. 

אך בנוסף למלכות אלה ישנן מלכות נוספות בעלות מראות ייחודיים וערכים שונים.

לעולם אל תוותרו על להנציח את החלומות הטובים שלכם בין אם זה בציור, בכתיבה, ביצירה או בסיפור.

תהיו כמו מירנדה.

bottom of page