top of page
56693-[Converted].png

 ממ"יתון חיות

 
 
 

18.02.2021

ו' אדר תשפ"א

Untitled-1.png

החייה האהובה עליי  // עדי גרוסו

 

כאמור נושא הממ"יתון הוא ממיתון חיות, ואיך אפשר שלא לדבר על חיות מחמד. כולם אוהבים חיות מחמד (ומי שלא אוהב שיזהר ממני), זה הדבר הכי חמוד בעולם שהוא כמו עוד חבר. אבל תמיד בנושא חיות מחמד עולה השאלה הגורלית: "מה עדיף? כלבים או חתולים???". הרי תמיד אומרים ש"כלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם" אבל מצד שני יש יותר חתולי מחמד בעולם מאשר כלבים.

אני חייב להודות שאני טיפה מסויג בעניין הזה, אני גדלתי עם כלבים מאז שאני בן שנתיים, וכלב זה באמת כמו עוד בן משפחה בשבילי.

לפי דעתי כלבים מחזירים הרבה יותר אהבה מאשר חתולים, חתולים יכולים להיות לפעמים טיפה סנובים אבל אין ספק שהם חמודים. מה שבטוח שכלבים דורשים יותר, צריך לצאת איתם לטיולים קבועים, לתת להם יחס ולשחק איתם לפעמים, צריך הרבה יותר לנקות אותם ולנקות אחריהם, הם גם דורשים מקום בבית או שצריך גינה, אין ספק שכלבים מצריכים הרבה יותר טיפול ובעיקר תשומת לב. כלב אמור להיות ממש חלק מהבית ויש לו כל כך הרבה מה לתת, אבל באותה מידה אתה גם צריך להכיר בו בצורה כזאת, כחבר, או אפילו כבן משפחה. אם המערכת יחסים הזאת באמת מתקיימת כלב יכול להיות חברו הטוב ביותר של האדם, הוא "מקשיב" והוא תמיד שמח לראות אותך כשאתה מגיע הביתה, והוא תמיד שם בשבילך. אני באמת מאחל לכל אחד כלב שיאהב אותך ושתאהב אותו בחזרה, כי זה באמת משהו מיוחד עם כל כך הרבה רגש ויופי שמעניק לך אהבה פשוטה, הוא גורם לך להעריך את הדברים הקטנים. כלב זו חיה אצילית שמתאהבים בה בשניות ודואגים לה מכל הלב.

למרות כל היתרונות של הכלבים אסור לשכוח את החתולים, אני מודה שחתולים זו חיה די מעניינת, לפעמים הם יכולים להיות כל כך חמודים ופרוותיים ולפעמים הם שורטים ומפחידים. אני די אוהב חתולים, רק אני תמיד מפחד שהם יתעצבנו עליי סתם בלי סיבה, אבל מה שבטוח זה שהם חיה אלגנטית. הם מתנהגים כמו מלכי הבית וכזה פחות או יותר עושים מה שהם רוצים, עולים על כל דבר, אוכלים מכל כלי אבל דווקא יש בזה חן. החתול ממש הופך להיות חלק מהבית. אומנם הוא מסתובב מחוץ לבית ומתייחס אליך כשהוא רוצה אבל בסופו של יום יש לו בית אחד והוא אוהב אותך, גם אם הוא לא מראה את זה. חתול מתאים להרבה אנשים, שדווקא האהבה הקצת קרה הזאת מתאימה להם כ האינטנסיביות של גידול כלב לא עושה להם את זה. אז חתולים זו חיה מאוד נוחה, שמנקה את עצמה ולא דורשת כזה הרבה יחס, אבל בסופו של דבר יש לה כבוד בסיסי ואמיתי אליך וגם בה אפשר להתאהב בשניות, זו חיה שנותנת מן יציבות כזאת שכיף שיש עוד יצור חי ומיוחד בבית. כמו שאמרתי בהתחלה אני מאוד מאוד אוהב כלבים ואני לא יכול לדמיין את החיים שלי בלעדיהם, אבל שתי החיות באמת מיוחדות ונותנות אהבה פשוטה בלי סיבוכים ובלי אינטרסים ויש לנו מה ללמוד מהם. אני חושב שעם כל אהבתי לכלבים הם לא מתעלים על השלווה של החתולים וההפך, כל חיית מחמד שאתה אוהב זה עוד עולם ומלואו. לדעתי אין סיבה לא לאהוב חיית מחמד מכל סוג, גם אם זה התעסקות וגם אם הם מלכלכים, אבל הם מביאים כל כך הרבה שמחה הביתה שלדעתי אין שום דבר אחר שיש לו כזאת אהבת חינם.

גם אם יש לכם כלבים וגם אם יש לכם חתולים, או גם וגם אתם ברי מזל ובטוח מבינים למה אני מתכוון, אני באמת ממליץ מכל הלב להכניס חיית מחמד הביתה(כמובן לאמץ), זה באמת דבר מיוחד. 

17973871-[Converted].png

?הידעת

דג זהב לא יכול לסגור את העיניים שלו, בגלל שאין לו עפעפיים

 

סול // לילך בן אהרון

 
 
 

השפעת הכלבים על מצבו הנפשי של האדם

בעמותת "תנו לחיות לחיות" מדווחים כי בחודש האחרון, לאחר התדרדרות במצב הביטחוני, הגיעו לבית המחסה של העמותה מספר מאמצים אשר ביקשו לאמץ כלב לחיק המשפחה, כדי שיהיה מישהו שיגרום להם להרגיש יותר בטוחים בבית או ברחוב. לנוכחות בעלי החיים ליד האדם השפעות פיזיולוגיות מוכחות, כמו ירידה בלחץ הדם, הפחתת מתחים, זיהוי מחלות והשפעות הורמונליות התורמות להפחתת מתחים. מגע בגוף חי גורם לרגיעה ולהפחתת החרדה.

לפני כשלושה שבועות ההורים שלי החליטו להפתיע אותי ולהגשים את משאלתי הגדולה ביותר: כלב.

סול היא כלבה כבת חודשיים מזן 'שיצו'. שיצו הוא גזע של כלב הבית. מוצאו של גזע זה ברפובליקה העממית של סין, שם הוא נחשב לחיה מקודשת. פירוש השם "שי טסו" הוא "אריה", והוא ידוע גם בכינויו: "הכלב בעל פני החרצית". אנשי חצר הקיסר בסין נהגו לטפח ולהעניק לגזע זה אהבה גדולה. אופיו של הגזע נושא אימו פיקחות, ידידות, הבעת חיבה ומלוא חיים. תוחלת חייו נעה בין כעשור עד שש עשרה שנים.

את השם 'סול' בחרנו יחד כמשפחה בגלל החיים שהביאה איתה. סול היא לבנה ובעלת אוזניים חומות בהירות, היא שובבה ומלאת חיים ואי אפשר לישון הרבה שעות בנוכחותה.

ביום הראשון שסול הגיעה הביתה אחים שלי היו סביבה ולקבל ממנה תשומת לב היה כמעט בלתי אפשרי, אך פה טעיתי. סול נותנת לי תשומת לב כאילו שאנו מכירות חיים שלמים.

יש לנו גם תוכית מדברת בשם 'מזל' שנוטה להביע קינאה בסול. למען האמת, זה די משעשע, היא נוטה לחכות אותה ולנסות לנבוח.

גם לי, כמו לאנשים רבים תקופת הקורונה היא לא פשוטה כלל, היא מלחיצה ובעלת חוסר וודאות רב. כשסול נכנסה לחיים שלי הכל נהיה פשוט יותר, היא שם כדי לנחם, לשחק ולצחוק ואף פעם לא משעמם איתה. סול הביאה איתה תחושה של ביטחון וחום שעזרה לי להתמודד עם המון לחץ בזמן שכזה.

לפעמים, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם לחץ, מגיעה מהמקומות הכי קטנים.

רגע להתעדכן- הדיון במשפט נתניהו ובקשה לדחייה

אני די בטוח שכולם יודעים שראש הממשלה, בנימין נתניהו, מואשם בשוחד מרמה והפרת אמונים, ואמור להתנהל נגדו משפט לפי החוק. 

הדיון הראשון במשפט נתניהו היה במאי 2020, וב8 פברואר 2021 התקיים דיון נוסף שכבר נדחה מספר פעמים. בדיון החל שלב ההוכחות (חלק מסוים בתהליך המשפט) והפרקליטות הציגה את טענותיה ואת העדים שלרשותה ועוד כמה דברים, והנאשמים היו צריכים להשיב (זה תיאור מאוד גס של שלב ההוכחות, אבל זה הרעיון הכללי מאחוריו).

 עורכי הדין של הנאשמים ונתניהו ביקשו מבית המשפט דחייה של שלב זה במספר חודשים מכיוון "שלא הגיעו מוכנים", למרות ששלב זה כבר נדחה ובנוסף עברו תשעה חודשים מאז הדיון האחרון. לעורכי הדין לא היה מספיק זמן להתכונן לשלב הראשון? תהליך המשפט הוא ארוך ומסובך ומלא בבירוקרטיה, בייחוד אם מדובר במשפט של ראש ממשלה בכל כך הרבה סעיפי אישום, אז אני לא מבין איך זה לגיטימי לבקש הארכה אם הדיון השני במילא קרה באיחור בגלל הסגר. עם זאת, הארכה תוביל לכך שהדיון יקרה יחסית סמוך לבחירות, שבבחירות כנראה ראש הממשלה יהיה עסוק ויצטרך עוד דחייה. מה שאני מנסה להגיד שזה לא לגיטימי לבקש דחייה כאשר לעורכי הדין היה כל כך הרבה זמן להתכונן לדיון. הרי במילא המשפט הוארך וימתח ויהיה מלא בבירוקרטיה, אני מצפה מראש הממשלה שלי להיות כן, ולא לברוח ממשפט צדק.

 בעיני זו חוצפה למרוח משפט כל כך חשוב שמשסע את העם וגורם לקרב הישרדות פוליטית. 

בסופו של דבר כולנו נפגעים מהבריחה של הנאשמים מהדין. ראוי ומגיע לכולנו שראש הממשלה ינהל משפט בצורה מכובדת ובוגרת וללא תירוצים, או אפילו שינהל משפט כאשר הוא לא ראש ממשלה. למען אתיות אישית וציבורית. מערכת המשפט בישראל הוגנת ודמוקרטית (מכל מה שמשתמע מזה) ויש למצות את הדין עם ראש הממשלה, בין אם הוא זכאי ובין אם הוא אשם. על נתניהו לקדם את משפטו ולא לברוח ממנו מתוך אחריות ציבורית וחתירה לצדק. דעתי בעניין זה שהבריחה מהמשפט חמורה מאוד ואני אישית מתבייש בראש הממשלה שלי ובממשלה שהוא הקים. רוב מה שנאמר פה היו עובדות, והשאר היה דעתי על קצה המזלג.

 
 

אפרוחים// נופר גיאת 

אפרוח הוא צאצא של עוף מקבוצת עוזבי קן על הקרקע, הבוקע מביצתו כשהוא מכוסה פלומה ופקוח עיניים. האפרוח מסוגל לעמוד וללכת על רגליו ולאכול בכוחות עצמו ללא עזרת הוריו כבר מיומו הראשון, אולם ברוב המינים הוא יהיה עדיין תלוי בהוריו לצורך הגנה מטורפים ומציאת מקורות מזון ומחסה, ולעיתים גם לצורך תהליך החתמה ולימוד התנהגות שתשמש אותו להישרדותו במהלך חייו הבוגרים.

 

הידעתם שגם תרנגולות חולמות? לכל הציפורים, כולל תרנגולות, יש מצב במהלך השינה שבו הן מזיזות את האישונים שלהן בקצב מהיר, מה שמדענים קבעו שמעיד על כך שהן חולמות, ממש כמו בני אדם או כלבים. אנחנו עדיין לא יודעים על מה הן חולמות, אבל אנחנו יודעים בוודאות שהן אכן עושות זאת. חלומות מאפשרים לנו בני-האדם, וכנראה גם לתרנגולות, לארגן את הזיכרונות והמחשבות ממהלך היום ולפנות מקום לכאלה למידע החדש שיגיע מחר, מה שמסביר למשל למה כשמפריעים לנו לישון ולחלום כמו שצריך, אנחנו מתקשים לחשוב כמו שצריך ביום שלמחרת.

נטייה הטבעית של תרנגולות היא לחיות בלהקות קטנות, וכל אחת מגדלת את האפרוחים שלה עד שהם מגיעים לעצמאות. לתרנגולות יש שפה מאד מתוחכמת, ולכל קול שהן משמיעות יש משמעות אחרת. בין השאר יש קריאה שבאמצעותה האם קוראת לאפרוחים שלה שהתרחקו לחזור להסתובב לידה. האמהות מתחילות לתקשר עם האפרוחים שלהן אפילו לפני שבקעו, כשהן עדיין דוגרות על הביצים ובכך מחממות אותם ומאפשרות לאפרוחים להתפתח- הן קוראות להם כדי שכשהם יבקעו מהביצה, הם כבר יזהו את הקול שלה וידעו להקשיב לה!

אפרוחים הם חיות נפלאות קטנות ומתוקות, שיהיה לכם יום מקסים ומתוק(:

342471-PA9R3U-906.jpg

השבוע בהיסטוריה

בתאריך 22.2.2019 שוגרה הגשושית הישראלית "בראשית" אל הירח במטרה להיות הנחתת הישראלית הראשונה על הירח. שיגור הגשושית היה הישג מרשים מבחינה טכנולוגית וגאווה לאומית ענקית. את בראשית בנתה עמותה בשם "SpaceIL" בשיתוף עם התעשייה הלאומית. הגשושית לא הצליחה לנחות על הירח אבל זה בהחלט הישג מרשים בנייתה ושיגורה. זה היה אירוע היסטורי ולאומי חשוב למדינה ואירוע מרשים בפרט, אין ספק שזה מיקם אותנו על המפה והוכיח שוב לעולם כמה המוח הישראלי מפותח.

.

 

מלך החיות בטבע// יואב גבע

אריה הוא מין של טורף גדול מהסוג פנתר שבמשפחת החתוליים, והוא השני בגודלו בין בני הקבוצה דמויי חתול, אחרי תת-המין הסיבירי של הטיגריס, ואילו היגואר והנמר קטנים ממנו. 

לאריה בוגר אין טורף טבעי והוא ניצב בראש מארג המזון, הן באפריקה והן באסיה.

האריה נפוץ בעיקר ביבשת אפריקה, אך גם במדינת גוג'ראט שבהודו.

הוא ניזון מאוכלי עשב שונים אותם הוא צד, וכן מ-פגרים (גופת בעל חיים מת). בתרבות האנושית נחשב האריה סמל לגבורה וכוח, ולכן הוצמד לו הכינוי "מלך החיות". תוחלת חייו בטבע היא בין 12 ל-18 שנים, אך בשבי הוא יכול לחיות עד 30 שנה.

שמות נוספים של האריה בשפה העברית הם ליש, שחל, שחץ ולביא. שם נקבת האריה הוא לביאה וגור האריות נקרא כפיר.

האריה התפתח באפריקה לפני בערך 800,000–1,000,000 שנה, לפני שנדד לאזורים ההולארקטיים. ישומי מאובנים של אריות מצביעים על כך שהופיע לראשונה באירופה לפני 700,000 שנה. מהאריה הזה התפתח אריה המערות, שהופיע לפני בערך 300,000 שנה. אריות אלו נכחדו לפני כעשרת אלפים שנה בסוף עידן הקרח האחרון.

אורכו של אריה בוגר כ-3.30 מטרים, גובה כתפיו כ-1.2 מטרים, ומשקלו יכול להגיע עד 260 קילוגרם. הוא נפוץ בעיקר באזורי ערבות, חורשים, סוואנות.

הזכר גדול מן הנקבה ושונה במראהו, בהיותו בעל רעמה המכסה את עורפו וכן חלק מגופו הקדמי. ישנה אוכלוסייה מסוימת בקניה (מדינה) בעלת רעמה דלילה מאוד הקרויה אריה צאבו. צבע פרוותם של האריות חום-צהוב, ראשם גדול וזנבם ארוך ובקצהו ציצית שיער. באצבעות הרגליים כריות שאליהן מוכנסים הטפרים כשהאריה או הלביאה במנוחה, ונשלפים בשעה שהם אורבים לטרף. 

באפריקה מצויים האריות באזורים שונים וכמעט שאין שוני התנהגותי או הבדלים במראה בין התת-מינים הידועים, מלבד גוון או אורך הרעמה. בכל זאת, אריות אסייתים נוהגים לשחות במים בעת שהם חוצים מכשולי מים, ואילו אריות אפריקה נרתעים מן המפגש עם המים, אם כי באופן מולד, כולם מסוגלים לשחות. 

 

ישנם מספר גורמים המשפיעים על התפוצה והשפע של האריה ביבשת אפריקה. האריה מעדיף לשהות בבקתה, ערבות דשא וסוואנות, כלומר במישורים פתוחים. זאת מפני, שאזורים אלה תואמים לשיטת צייד בלהקה של האריה, בנוסף, אזורים אלה מאופיינים לרוב בטרף רב וקל לאיתור, כלומר זאת הסביבה לה האריה מותאם.

ישנם מספר גורמים המגבילים את גדילת אוכלוסיית האריות באפריקה. העיקרי מגורמים אלו הוא הגורם האנושי, כאשר ציידים מהווים את הסיכון הגדול ביותר עבור האריות ואחד מגורמי התמותה העיקריים עבור אריות באפריקה.

בארץ ישראל היו בעבר אריות מתת המין האסיאתי, ובתנ"ך הם מוזכרים בין חיות הארץ, בין היתר בסיפורו של שמשון המנצח את האריה.

 

האריות מבלים את רוב זמנם במנוחה; הם חסרי-פעילות בערך 20 שעות ביממה, הם מבלים בממוצע שעתיים ביום בהליכה וחמישים דקות באכילה. תפקידם של הזכרים הוא להזדווג עם הנקבות, וכן להגן על הלהקה מפני איום חיצוני, אם מטורפים אחרים ואם מניסיון השתלטות של זכרים זרים על הלהקה. תפקידן של הלביאות הוא לצוד את הטרף, וכן לגדל את הצאצאים ולדאוג לקיומם. האריה הזכר רוב הזמן אינו מסייע לציד, אך הוא דרוש בציד טרף גדול.

הלהקות נעות בין 4 ל-37 אריות כשהממוצע בלהקה הוא 15 כשרוב הלהקה מורכבת מלביאות והשאר מאריות זכרים אשר יכולים להתרבות. גורי האריה נולדים עיוורים ונשארים כך בשבוע הראשון של חייהם, נולדים במשקל ממוצע של 1.65 קילוגרם ובשבועיים הראשונים של חייהם הם עולים כ 106 גרם ביום, הגורים מתחילים ללכת שבועיים מהלידה, תוך שלושה שבועות מתחילים לפתח הגורים שיני חלב ו בגיל 8 שבועות יכולים להתחיל לאכול אוכל מוצק. החיים בלהקה עוזרים ללביאה לשמור על גור האריה מטורפים ומאריות עוינים שלא חלק מהלהקה ובכך משפרות את סיכוייו לשרוד לגדול ולהגיע לבגרות.

 

כאשר הגורים מגיעים לבגרות מינית, הזכרים שבהם מגורשים מהלהקה, ואילו הנקבות יכולות להישאר בה. זכרים צעירים שגורשו מהלהקה מוצאים עצמם מתאגדים יחדיו בדרכם החדשה, בדרך כלל מדובר באחים או בקרובי משפחה. מעתה ואילך הם חייבים לצוד כדי להתקיים או להשתמש בכוחם הרב כדי לגזול טרף שאחרים צדו. אם חברי הלהקה הצעירה לא ייפגעו באופן ממשי במהלך השנים, הם יוכלו – בין גיל ארבע לעשר, כאשר הם בשיא כוחם וכושרם – לנסות להבריח זכרים מבוגרים למדי מלהקה אחרת שבה ייתקלו. אם יצליחו, ישתלטו על הנקבות ויהרגו את גוריהן, וכך יזרזו את לידתם של גורים חדשים. במהלך השנים נתקלת הלהקה בניסיונות חוזרים ונשנים של זכרים אחרים להשתלט עליה, עד אשר צולחת ידם של הזרים והאריות הוותיקים מוצאים עצמם מגורשים. גם נקבות לא-פוריות או שאינן מסוגלות עוד לצוד מגורשות מן הלהקה, בדרך כלל אל מותן.

האריות הם חיות חברתיות. יש ביניהם דרכי תקשורת מגוונות,כגון תקשורת קולית, כגון נהמות, גרגורים ושאגות, המשמשות לתביעת בעלות על טריטוריה. שאגת האריה בשיאה נשמעת למרחק שמונה ק"מ ויותר. עוד תקשורת זה תקשורת כימית והיא נפוצה באמצעות ריח השתן, וגם היא משמשת לסימון טריטוריה. ועוד דרך תקשורת זה תנועה מחוות ומגע המשמשים תקשורת בעיקר בין אריות בלהקה.

האריות מובהקים שתזונתם מורכבת מבשר בלבד, הם נחשבים לטורפי על בתחום מחייתם ומהווים איום על רוב בעלי החיים הבינוניים והגדולים ברחבי אפריקה וגם ביערות מסוימים בהודו. הם אינם בררנים במזונם ואוכלים בעת הצורך גם יצורים קטנים. האריות מהירים וגמישים יכולים לרוץ בממוצע 65–70 קילומטר בשעה. הטרף העיקרי שלהם כולל מיני פרסתנים גדולים כמו הזברה והגנו. הלביאות בדרך כלל הורגות את הטרף באמצעות נשיכה מתמשכת בגרונו שחונקת אותו, או באמצעות סגירת לסתותיהן סביב פיו ונחיריו. לאחר המתת הטרף מגיעים שאר חברי הלהקה, ובראשם הזכרים.

 

אריות היו מהחיות הראשונות שהחזיק האדם לצידו. הם ניתנים לאילוף (בעיקר מגיל צעיר) ובעבר היו מצויים בארמונות מלכים וגודלו גם במקדשים. בימינו הם משמשים עדיין בקרקסים נודדים ובמקומות מסוימים גם כחיית מחמד.

בתרבות האנושית האריה הוא סמל לאומץ לב והדר מלכות, האריה הוא החיה שמעוררת אצל האדם תחושת ההערצה ועם זאת גם יראה עמוקה. בתלמוד הוא מכונה "מלך החיות, וכן בפי בני התרבות המערבית, ובאגדות רבות הוא מתואר שליטתם הבלעדי של בעלי החיים על פני אדמות. מדינות, ערים, יחידות צבאיות ובתי מלוכה רבים אימצו אותו כסמלם בשל ייצוגי המלכות והגבורה המיוחסים לו. בנוסף, המילה "אריה" היא שם פרטי בעברית. האריה תופס חלק משמעותי בדת ובמיתולוגיה של עמים רבים, ואצל עמים עתיקים אף שימש כאל. דמות האריה מופיעה בבתי כנסת רבים על ארון הקודש, והוא מופיע בסמלה של ירושלים.

2.png

*ידע- ידע הינו המפתח להכל. הגיעו מוכנים מראש ועם הבנה מלאה של החומר על מנת להפיג לחץ וליצור תחושת ביטחון אשר תביא לכם תחושת קשב מלאה.

*תרגול- חזרו על ההדרכה שלכם ככל שתוכלו, הדבר יאפשר לכם תחושת ביטחון ואפילו יוריד את הצורך לשימוש בדף עזר.

*השתדלו לא לקרוא מהדף-דף העזר הוא נמצא איתכם על מנת לאפשר תחושת ביטחון וזער ולא על מנת שתקראו ממנו. על מנת להשיג קשב מלא מן הקהל, נסו להתמקד במאזינים ולא בדף. הדבר ידרוש מכם תרגול וחזרה אך ההשפעה של הדבר תהיה טובה ותעניק לכם ביטחון וקשב מלאים.

 *כתיבה בנקודות- כמובן שמותר ואף כדאי להעיף מבטים קלים אל עבר הדף במהלך ההדרכה, ועל כן מומלץ שיהיה כתוב בנקודות ולא במלל רב.

 
 

רעיונות להדרכה

איזה חיה יותר טובה חתולים או כלבים // דנה ברבי

אז זה שנוי במחלוקת איזו חיה יותר טובה ? איזו חייה יותר נחמדה איזו חיה יותר חברותית איזהו חיה יותר חסכונית איזו חיה היא החיית בית המנצחת .

הכלבים הם מוכרים כחבר הטוב של האדם הם נאמנים צייתנים אהובים וחמודים אם כן יש הרבה סוגיי כלבים גדולים/ קטנים/כלבי שמירה/כלבי צאן/ שקטים/ רועשים/פחדנים/אמיצים. בקיצור מלא סוגיי כלבים כך שאתם יכולים להתאים את הכלב שלכם לסביבה שלכם. כלבים הם חיה שחיה בלהקות מהרגע שנוצר חיבור ביניכם לאחר כמה זמן הכלב יחשיב אתכם כלהקה שלו. כלבים רגישים מאוד לרעש אז צריך להתחשב בכך גם.

קצת על כלבים, כלבים התפתחו מהזאבים תכולת חיים של כלבים נעה בממוצע בין 10 -12 שנים יש סוגים של כלבים שתוכלת החיים שלהם נעה בין 18-22 שנים {תלוי בסוג הכלב} בדרך כלל כלבים קטנים חיים יותר מכלבים גדולים. הכלב הוא החייה הראשונה שבויתה על ידי האדם {לפי מחקריים שונים } בעבר כלבים נועדו לרעיית צאן ושמירה.  הכלבים הם דורשים טיפול כגון ,האכלה/חיסונים ובדיקות רפואיות / מקום לינה/ צומת לב/אהבה! ויציאה לטיולים. מניסיון כלבים הם החברים הכי טובים שיש והם תוספת מעולה לחיים והם חלק מהמשפחה 😊

חתול הוא חייה מאוד חמודה קטנה ויפה שמתאימה לבית כמו כלבים לחתולים יש מלא סוגיים וכולם חמודים ומתוקים. החתול הוא יונק ממשפחת החתולים חתול הבית הוא החתול המוכר לנו בתור חיית המחמד שלנו.

חתולים הם חברותיים (ברובם) חתולי הבית הם לחייה להקתית אבל הם כן יתחברו אל הבעלים שלהם ויצרו קשר חזק וידידותי. יש אנשים שיאמרו שחתולים אגואיסטים או כפויי טובה אבל זה לא מוכח בשום מקום 😊 

כאשר החתול מבוית אורך החיים שלו בין 8-15 שנים כאשר חתול בטבע אורך החיים שלו בין 8-12 שנים {תלוי סוג החתול}. טיפול בחתולים לא כול כך זול כמו עם הכלבים צריך לדאוג ל: חיסונים, אוכל, מקום לינה, בדיקות רפואיות, אהבה וצומת לב ! אז... בקיצור חתולים חייה נפלאה ונחמדה לכו לאמץ😊

אז זה לא משנה כלב או חתול אלה חיות מדהימות לכו לאמץ אותם ותהפכו אותם לחברים הכי טובים שלכם.

2.png

משצים מספרים// זוהר אביטל 

טוב אני אתחיל בזה שאני ציפיתי לקצת יותר השקעה, קצת יותר היענות, ובאופן אישי, די התאכזבתי לא אשקר… ואסיים בזה שאמא לימדה אותי להסתפק במה שיש… לא בקטע של פאסיב אגרסיב…

 השבוע המשצים נשאלו: מה ההבדל בין ברווז?

 

תומר לוי, שישיסט ממ"ור משתף:

ההבדל בין ברווז שהוא שוחה

 

נופר גיאת, שמיניסטית מעירוני ג מודיעין משתפת:

ההבדל בין ברווז שהוא חיה קטנה ומתוקה שעושה געגע

חיה נחמדה בסה"כ 

שחיה לה במים וביבשה

ואפילו סיפורים יש עלייה כמו הברווזון המכוער

זוהר אביטל, אני, שישיסטית מיאס"א משתפת:

מנקודת המבט האישית שלי, ברווז זאת חיה מקסימה ולא פחות. אני חושבת שלא סתם יש לי אוסף של בובות ברווזים בחדר. משהו בברווזים פשוט כל כך חינני בעיניי. אבל בכל אופן יש חיה הנקראת ברווזן והיא הרבה יותר טובה בפער, בין החיות המגניבות. ההבדל הוא שמי שלא אוהב ברווזים פשוט מבוטל בעיניי!

 
2.png

תודה שקראתם

מקווים שנהנתם!

אהבה בממלכת החיות \\ אוריין עמר

השבוע התקיים יום האהבה הבינלאומי וזה עשה לי חשק לדבר קצת על האהבה בין החיות. הרבה פעמים בסדרות טבע אנחנו יכולים לראות את האריה והלביאה, או את הטווס מחזר עם נוצותיו עד שמשיג את אהבתו בעזרת הרושם שהוא עושה עליה, או אפילו אהבה שנלחמים עליה עד דם- אהבה בין היעלים אשר בתקופת הרבייה שלהם הזכרים נלחמים זה בזה עד שאחד מנצח ומתיש את השני. אהבה זה משהו מאוד מרכזי בחייהם של בעלי החיים- הם נלחמים עבורה כ"כ הרבה וזה מרכז חייהם כי ככה הם מקימים משפחה וממשיכים עוד דור. אמנם יש חסרונות בצורה בה מבטאים אהבה בין אחד לשני כמו האהבה בין אלמנה שחורה לבעלה כאשר לאחר שהם מזדווגים היא עורפת את ראשו אך, יש לנו הזדמנות לצלול אל ממלכת החיות, לראות ולהכיר את דפוסי ההתנהגות של החיות ואיך הם משיגים את אהבת חייהם. אצל הפרפרים אנחנו יכולים לראות את ההתרגשות שלהם מעונת החיזור (קטע מצחיק: יש להם פרפרים בבטן) והם משנים את צבעם בעונת החיזור כדי לאותת לזכרים שיבואו אל הנקבות. בעיני זה ממש מראה על הפשטות והתמימות של אהבה, על ההתרגשות והרצון לעשות רושם טוב מול בן או בת הזוג שלנו. אצל הנחשים גם אנחנו יכולים לראות מאפיין שמאוד מתאים גם לבני האדם- הריח הוא הכוח של החיזור אצל הנחשים. אמנם אצלנו זה לא הדבר העיקרי אך זה דבר שנותן יתרון כיוון שריח הוא גם משהו שנצרב בזכרוננו וברגע שאתה מריח את הבושם של בן או בת הזוג שלך אתה נזכר בגלל הריח בעוד זכרונות שלך יחד איתו\ה- ככה הריח גם הוא משהו שמושך אותנו ומסקרן אותנו (כמו שמריחים פיצה ועולה לנו החיוך- ככה רק אצל בני הזוג). כאשר הנקבה מפרישה בעונת החיזור את הפרומונים שמטרתו היא להשפיע על ההתנהגות החברתית או המינית של הנחש הוא קולט את הריח ומתלפף סביב הנקבה וכך הם מביעים את אהבתם אחד כלפי השניה. אצל הרבה עופות יש מחוות אהבה שתשמח כל בת זוג - אוכל! כןכן, שמעתם נכון, אוכל, כחלק מתפקידם בזמן החיזור של העופות הם אמורים לדאוג לבת הזוג שלהם לאוכל ומה שאנחנו יכולים ללמוד מזה שהכל נפתר כאשר יושבים יחד על גלידה - ככה מתחילה אהבת אמת:) אז עד עכשיו התעסקנו בכך שאהבה מתפתחת בדברים הקטנים אצל בעלי החיים- לא כמו התנהגותו של הטווס, הגאוותנות והראווה "תראו מה יש לי" וההתעסקות בחיצוניות היא לא חשובה!! באמת, תראו איך אהבה מתבססת על הדברים הקטנים, על ריח, על חיבוק, על מחוות מתוך דאגה וחיבה ולא צריך דובי ענק, שוקולדים ופרחים כדי להראות את זה שאנחנו אוהבים את בן או בת הזוג שלנו, אהבה היא פשוטה ואנחנו יצורים שחיים יום יום על אהבה- מבני\בנות הזוג שלנו, מהמשפחה שלנו, מהחברים שלנו … הפשטות היא היופי של האהבה והיא אמנם לא נמצאת במרכז חיינו של בני האדם בהשוואה לבעלי החיים בטבע אך חובתנו כיצורים כה חברותיים להעריך כל רגע ורגע בו אנחנו מוקפים באנשים שאוהבים אותנו - גם אם המחוות האלו הן קטנות, זאת אהבה אמיתית! שיהיה לכם יום אהבה בינלאומי שמח :)

החיה היבשתית הגדולה בעולם //יואב גבע

פילים הם משפחה של יונקים.

כל בני משפחת הפיליים הם בעלי חיים גדולים מאוד. משקלם הוא למעלה מ-5 טונות וגובהם למעלה מ-3 מטרים. פיל הסוואנה האפריקני הוא בעל החיים היבשתי הגדול ביותר שחי כיום. גודלם הרב מעניק לפילים הגנה כמעט מפני כל הטורפים.

הפיל הגדול ביותר שתועד היה פיל סוואנה אפריקני שניצוד באנגולה ב-1955, משקלו היה 12,274 קילוגרם והוא התנשא לגובה של 4.2 מטרים.

 

המאפיין הבולט ביותר של הפיל הוא החדק, שהוא התארכות של האף והשפה העליונה. לחדק מספר שימושים:

 

1. החדק משמש כאפו של הפיל - הפיל נושם דרך נחיריו המצויים בחדק (כמו בני האדם הוא מסוגל לנשום גם דרך פיו) וכן מריח דרכם. הפיל הוא שחיין מצוין, והוא יכול גם לשהות מתחת למים זמן רב בעת שהחדק משמש לו צינור העברה של אוויר, בדומה לשנורקל.

2. החדק משמש גם כמעין זרוע עבור הפיל ובאמצעותו הוא יכול לאחוז בחפצים ולהרימם, לשאתם ואף לדחוף אותם. החדק מורכב משרירים רבים המאפשרים חוזק וכוח, גמישות ועדינות רבה מאידך. באמצעות חדקו יכול הפיל לברור ולהרים מן הקרקע גושי סוכר קטנים מתוך שכבה של חול ובאותה מידה הוא יכול להרים גזע עץ במשקל של עשרות קילוגרמים.

3. הפיל משתמש בחדק גם כדי ללקט מזון. באמצעותו הוא מגיע אל ענפים גבוהים או שהוא אוסף בעזרתו את המזון מן הקרקע ואז מביא אותו אל פיו.

4. הפיל מסוגל להשמיע באמצעות החדק קולות הנשמעים למרחוק.

5. החדר חזק מאוד ומשמש כ- שוט לסילוק תוקפים.

6. הפיל יכול לשאוב מים באמצעות החדק ולהביאם אל פיו כדי לשתות או להתיזם על גופו כדי להצטנן מעט בימים חמים. כמו כן יכול הוא לאסוף עפר מן הקרקע ולפזר על גבו כדי ליצור כסות דקה שתשמש מגן מפני חרקים עוקצים או נושכים.

 

הפיל מפורסם גם בחטי השנהב שלו, אלו למעשה זוג שניים חותכות מחוסרות אמייל (היא שכבת הציפוי החלקה והחזקה שמצפה את כותרת) שמתארכות ל-2 עד 3 מטרים ומשקלן מגיע לעשרות קילוגרמים.

השנהב הוא חומר יקר ערך, ומסיבה זו ניצודו הפילים בהמוניהם בימים עברו ועד עצם היום הזה. כיום הציד הולך ופוחת בשל חוקים נוקשים, וישנם מקומות במזרח אפריקה שאפילו מדללים מדי כמה שנים את אוכלוסיית הפילים, על ידי העברתם למקומות אחרים ועל ידי המתת פרטים לאחר מחקר יסודי, כדי למנוע נזקים עתידיים.

בנוסף לחטים, לפיל גם ארבע שיניים טוחנות. אורך כל שן כזו כ-40 ס"מ ורוחבה כ-10 ס"מ.

החטים משמשים את הפילים לשם חפירה בקרקע על מנת לחשוף שורשים ופקעות שנחשבים עבורם מעדן, וכן כדי להזיז מכשולים מן האדמה כדי לפלס דרכם בה. הזכרים נוהגים להשתמש לעיתים בחטים לשם מאבק, אם כי בדרך כלל אינם פוצעים זה את זה. החטים יכולים לשמש ככלי מגן, אולם בשל גודלו האימתני לפיל כמעט ואין אויבים טבעיים. 

לאוזני הפיל הרחבות יש תפקיד חשוב בשמירה על טמפרטורה יציבה של גופו. אוזני הפיל מורכבות משכבה דקה של עור המתוח על גבי סחוס ועל גבי רשת ענפה של כלי דם. בימים חמים, פילים מנפנפים בתדירות גבוה באוזניהם וכך יוצרים משב רוח קל. 

תוחלת החיים של הפיל בטבע חי במשך 70 שנה בממוצע. הפיל מגיע לשיא גודלו רק בשנות העשרים של חייו. בשנותיו הראשונות הוא צמוד לאמו שמגוננת עליו מפני טורפים ומפני זעמם של פילים אחרים. לרוב נשארת הנקבה בעדר שבו נולדה, עד יום מותה. הזכר מורחק בעת הגיעו לגיל הבגרות.

הפילים נעים בעדרים, שאותם מנהיגות נקבות בוגרות. הזכרים נודדים כיחידים או בצמדים, וישנן תקופות שבהן הם מתלווים לעדר הנקבות, בעיקר לשם רבייה. עדר הנקבות מורכב מקרובות משפחה וכולן תלויות בניסיון חייה של הפילה המבוגרת, זו תוביל אותן ביערות אסיה או בשבילי אפריקה אל מקורות המזון והמים. הפילים אינם טריטוריאליים מכיוון שבאזור בו ישהו תוך זמן קצר לא תישאר מספיק צמחייה ממנה יוכלו להיזון. לכן הם נודדים מרחקים עצומים. הפילים מצטיינים בזיכרון מעולה והם יכולים לדלות מזיכרונם פרטים קלושים כעבור שנים. פילה המנהיגה את העדר מסוגלת, למשל, להוביל את שאר הפילים אל עבר חוליות במדבריות נמיביה, ושם, כאשר תחפור לעומק של מטר או שניים, יתגלו לפתע מים, וכל זאת משום שזכרה שכשהייתה בגיל צעיר, כמה עשרות שנים לפני כן, הובילה אותה מנהיגת העדר דאז באותו נתיב.  מכאן נגזר הביטוי "זיכרון של פיל".

לפיל יש שתי צורות הליכה, הליכה רגילה והליכה מהירה הנראית כריצה, אולם עקב גודלו הוא אינו יכול לדהור.  פילים מבינים את משמעות המוות (כאשר אחד הפרטים בעדר נופח את נשמתו, שאר הפילים בעדר נשארים בסביבת הפגר במשך כמה ימים, ואינם נוטשים אותו אף לצורך השגת מזון. הם גם אינם מאפשרים לאוכלי נבלות למיניהם להתקרב אל הגווייה. מתצפיות שנעשו עולה גם שכאשר פילים עוברים ליד שלדים ושרידי עצמות פילים אחרים – לאו דווקא מאלה שהיו חברים בעדר – הם נעצרים ממהלכם, עומדים זמן מה ורק אז ממשיכים, משל היה זה טקס אבל פרטי משלהם).


 

עוד כמה עובדות קטנות:

 

  • פיל יכול לפתור פעולות פשוטות של חיבור וחיסור.

  • הפיל שייך לקבוצה המצומצמת של חיות המזהות את עצמן במראה.

  • הפילים הם צמחוניים, ואוכלים הן עשבים גבוהים, והן ענפים ועלים של עצים. 

  • פיל אפריקאי זקוק לכ-140 ק"ג של צמחייה ליום על מנת לשרוד.

  • הפילים זקוקים לכמויות גדולות של מי-שתייה, כ-150 ליטר בממוצע ליום.

2.png
bottom of page